FETÖ'de Bugün

İzmir’de FETÖ operasyonu : 17 kişi yakalandı

izmirde-feto-operasyonu

Gaybubet evlerine baskın yapıldı

İzmir’de FETÖ içinde görev yapan örgüt mensuplarının tespit edilmesi amacıyla soruşturma başlatıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından verilen talimatlar doğrultusunda sık sık ev değiştirerek gaybubet evi” olarak tanımlanan hücre evlerinde barındıkları belirlenen 26 şüpheli hakkında operasyon yapılması için düğmeye basıldı. 12’si kadın 26 şüphelinin, örgüt için himmet adı altında para topladıkları ve hakkında adli işlem yapılanlar ile ailelerine örgütten kopmalarını engellemek amacıyla para yardımlarında bulundukları belirlendi. Hakkında gözaltı kararı çıkartılan şüphelilerin yakalanması için, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon başlatıldı. Eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda, ekipler adresleri belirlenen şüphelilere gece saatlerinde baskın yaptı. Haklarında gözaltı kararı bulunan 16 şüpheli yakalanırken, adreslerde bulunan 1 kişi daha gözaltına alındı.

izmirde-feto-operasyonu

İzmir’de FETÖ operasyonunda 26 adrese baskın yapıldı

Örgüt faaliyetlerini yürütmek için, “temiz” olarak adlandırılan, örgütsel kaydı bulunmayan kişiler üzerinden kiralanan gaybubet evlerine baskın yapıldı. Toplam 26 adrese düzenlenen operasyon ile, haklarında yakalama kararı olan, aralarında TSK yapılanmasında görevli mahrem imam, eyalet sorumlusu, müzahir kurum çalışanları, ilçe imamı, eğitim danışmanı ve esnaf yapılanması sorumluları ve sohbet imamlarının da yer aldığı 17 kişi gözaltına alındı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla, yakalanan şüphelilerin adreslerinde arama yapıldı. Titizlikle yapılan arama çalışmalarında 5 adet sahte kimlik, 26 bin 285 lira ve 8 bin 99 avro para ele geçirildi.  Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü belirtildi. Haklarında yakalama ve gözaltı kararı bulunan 10 şüphelinin ise yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü öğrenildi.

Gaybubet evleri nedir?

Gaybubet evleri, Fethullahçı Terör Örgütü’nün 17/25 Aralık yargısal darbe denemesinden sonra, Türkiye’nin hemen hemen her ilçesinde kurduğu saklanma evlerine verilen isimdir. Bu evlerin bütün masrafları örgüt üyeleri tarafından karşılanmaktadır. Örgüt mensupları içinde, yurt dışına kaçacak olanlar bu evlere yerleşerek kaçış hazırlığı yapmaktadırlar. Gaybubet evlerinin para kaynakları arasında, kermes etkinlikleri de yer almaktaydı. Örgüt üyesi kadınlar tarafından kermesler düzenlenerek yapılan satış ile elde edilen gelir, gaybubet evlerindeki FETÖ’cüleri beslemek için kullanılmaktaydı. Bunun yanı sıra, yurt dışından gelen paralar ile de gaybubet evleri fonlanmaktadır. Gaybubet evlerine yurt dışından ve diğer kaynaklardan gelen paralar, bu evlerin sorumluları tarafından alınmaktadır. Bugüne kadar yapılan FETÖ operasyonlarında gaybubet evlerinde milyonlarca lira ve döviz ele geçirildi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

 

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler