FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün kasası yakalandı, gerçekler ortaya döküldü

fetonun-kasasi-yakalandi-

Avrupa’dan toplanan paraları dağıtıyordu

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) her geçen gün deşifre edilmeye devam ediliyor. Örgüt içinde yakalanan şahısların itirafçı olmalarının yanı sıra, mahkemelerdeki tanıkların beyanları da örgütün çözülmesine katkı sağlıyor. Zekeriya Akyel, 17 Haziran’da gerçekleştirilen FETÖ operasyonunda, İstanbul Esenyurt’ta saklandığı evde yakalanmıştı. Terör örgütünün insan kaçakçısı olarak bilinen Akyel hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianamede, gizli tanık beyanlarına yer verildi. Bu beyanlar ışığında, Akyel’in Avrupa’nın bazı ülkelerindeki firari örgüt mensuplarını maaşa bağladığı, FETÖ’nün bu maaşlardan kesilen komisyonları Türkiye’ye örgütsel faaliyetler için gönderdiği anlaşıldı. Paraların önce FETÖ’nün kasası Akyel’e gönderildiği, ardından da FETÖ’cülere dağıtıldığı ve Akyel’in abisi K.A.’nın, eski polis müdürü Yakup Saygılı’nın mahrem imamı olduğu ortaya çıktı.

fetonun-kasasi-yakalandi
Zekeriya Akyel

İnsan kaçakçılığı da yapıyordu

Gizli tanıklardan T.Y.’nin verdiği ifadeye göre, Zekeriya Akyel’in FETÖ’nün birden fazla ilinden sorumlu imam olduğu ve toplanan himmetleri ülke genelindeki FETÖ’cülere dağıttığı belirlendi. Akyel hakkında hazırlanan iddianamede, FETÖ’den işlem görüp haklarında adli işlem başlatılan şüphelilerin yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmalarını organize ettiği kaydedildi. T.Y., şunları söyledi:

 “Örgüt mensuplarının kaçtığı Avrupa ülkelerinde bu şahıslara bu devletler tarafından bağlanan maaşlardan belli bir yüzde örgütün yurt içi faaliyetlerinde kullanılmak üzere toplanmaktadır.”

Akyel’in, FETÖ’nün el konulan finans kaynağı Kaynak Holding’in eski çalışanı “Özcan” kod isimli bir şahıs ile insan kaçakçılığı yaptığı belirlendi. Akyel’in insan kaçakçısı şebekeler ile irtibatta olduğu ve sahte pasaportlar hazırlattığı kaydedildi.

Buna göre, Avrupa’daki FETÖ mensuplarının maaşlarından yapılan himmet kesintileri ile toplanan paralar çeşitli yollarla Türkiye’ye sokularak Zekeriya Akyel’e gönderiliyor, Akyel de FETÖ’cülere dağıtıyor.

FETÖ’nün kasası esnaflardan himmet topluyordu

İddianamede, Akyel’in İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan gaybubet evlerinin koordinasyonunu yaptığı ve örgütle bağlantılı esnaflardan himmet topladığı da yer aldı. Ayrıca iddianamede, Akyel’in FETÖ’cü eski komiser Mehmet Şanverdi’nin de mahrem imamı olduğu kaydedildi. Şanverdi, FETÖ üyesi olmak suçundan 127 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Gizli tanıkların beyanları, Akyel’in cezaevinde tutuklu bulunan abisi K.A.’nın ise, İstanbul eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı’ya mahrem imamlık yaptığı gerçeğini ortaya çıkardı. Ayrıca, kullanmış olduğu cep telefonlarında yapılan incelemelerde de, KHK ile ihraç edilmiş polis memuru, komiser, emniyet müdürü, başkomiser, savcı, astsubay ve hakimlerle sık sık iletişim kurduğu da tespit edildi.

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler