FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi yapılanması davasına devam edildi

fatih-gursul-tahliye-kimdir
Fatih Gürsul Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul için yeni karar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı olan Fatih Gürsul, “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliğinden dolayı 10,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi (İÜ) yapılanmasına ilişkin davada yargılanan Gürsul’un, ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştı. FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock’a 11 Ağustos 2014 – 30 Ocak 2015 tarihleri arasında 28 bin kez 66 kez erişim sağladığı tespit edilen Gürsul’un aldığı ceza, Nisan 2021’de Yargıtay tarafından bozulmuştu. Yargıtay’ın istinaftan geçen cezayı bozmasının ardından 7 Nisan 2021’de tahliye edilen Gürsul’un yeniden yargılanmasında yeni gelişmeler yaşandı.

Gürsul duruşmaya katılmadı

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen, FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi içerisindeki akademik yapılanmasına ilişkin davanın duruşmasına tutuksuz yargılanan sanıklar Fatih Mehmet Keleşoğlu, Mustafa Keleşoğlu, Elif Yaprak Saraç, Adem Sezgin Uzun ve Hakan Doğan katıldı. Tutuklu yargılanan sanık Turgay Atasoy, Sivas Adliyesinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile İstanbul’daki duruşmaya katılırken, sanık Mustafa İsmail, Muhammed Akif Altun, Kasım Karagöz ve Uğur Tuncel’in avukatları salonda hazır bulundu. Sanık Fatih Gürsul da duruşmaya katılmadı.

Fatih Gürsul’un avukatı, bir sonraki duruşmada Gürsul’un hazır bulunacağını belirtti ve savunma yapmak için ek süre istedi. Mahkeme heyeti, Gürsul ile beraber Kasım Karagöz’e süre verdi. Beyanda bulunan diğer sanıklar ve avukatları da beraat ve süre talep etti.

FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi yapılanması davasında tek tek yargılanacaklar

Heyet, taleplerin alınmasının ardından ara kararını açıkladı. Sanık Mustafa Keleşoğlu ve Fatih Mehmet Keleşoğlu dışındaki sanıkların eylemlerini iştirak halinde işlememiş olması ve eylemlerinin bireysel olarak değerlendirilecek olması sebebiyle dosyalarının ayrılmasına ve tek tek yargılanmalarının devam etmesine karar verildi.

Ayrıca, mahkeme heyeti Gürsul hakkında Ankara’da da soruşturma dosyası olduğunu söyleyerek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan o soruşturma dosyasının akıbetinin sorulmasına karar verdi. Mahkeme, sanıklar hakkında daha önceki duruşmalarda verilen “haftada bir gün evlerine en yakın güvenlik birimine imza verme zorunluluğu”ndan oluşan adli kontrol tebdirinin kaldırılmasına hükmetti ancak yurt dışına çıkış yasaklarının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

KAYNAK: SABAH

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler