FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Adalet Bakanlığı’ndaki kodları deşifre oldu

feto-operasyonu-adelet-bakanligi

6 bine yakın personel tespit edildi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre edilmesine yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Terör örgütünün Adalet Bakanlığı’ndaki mahrem yapılanmasını ortaya çıkarabilmek için, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma başlatılan soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında, 284 mahrem imamın 5 bin 696 Adalet Bakanlığı personeli ile irtibatı tespit edildi. Bakanlıkta işe girmek için başvuruda bulunan örgüt mensuplarına ise 22 ayrı kod verildiği belirlendi.Bu mahrem imamlar tarafından kullanılan 643 şahsi hat ve operasyonel hatların HTS kayıtları alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hakkında soruşturma yürütülen eski zabıt katibi N.T., hakkında “örgüt üyeliği” suçundan dava açıldı. Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davanın iddianamesinde, FETÖ’nün Adalet Bakanlığı’ndaki mahrem yapılanmasının detaylarına yer verildi.

Gizli tanıkların ifadeleri incelendi

Soruşturmada kendi isteğiyle gizli tanık olan 4 şüpheli:

“Özellikle 2012 yılında sohbetler küçültülerek 3 ve 4 kişilik yapılar haline geldi. 2012 yılından itibaren adalet yapılanması içinde istihbarat bilgi toplama faaliyetleri daha gizli bir hal alarak 5A yapılanması adı altında ayrı bölüm oluşturuldu. Bu bölüm Adalet Bakanlığı içerisinde her türlü bilgi ve belgenin örgüt mensuplarınca toplanarak örgütün 5A temsilcileri vasıtası ile 5A sorumlularına iletildi.” şeklinde ifade verdi.

Ayrıca gizli tanıklar, ifadelerine şunları ekledi:

“Örgüt içerisinde belli bir merhale kat etmiş kişilerin bağını koparmaları engellenirdi. Hatta bu konuda örgüt içerisinde bu takibi yapmak için Arıza ve Ümit koduyla bir birim kuruldu.”

FETÖ’nün Adalet Bakanlığı’ndaki fişleme listelerine ulaşıldı

Gizli tanık Albatros tarafından savcılığa teslim edilen flash bellek içinde yer alan 61 bin 794 belge incelendi. İncelenen bu belgeler, 2012 ve 2013 yıllarında personel alımına başvuran kişilerin FETÖ tarafından fişlendiğini gösteriyordu. Fişleme bilgilerinde ise, “örgüt mensubu şahıslara ait kimlik, boy, kilo, eğitim durumu, örgüt mensubunun örgüte bağlılık derecesi, KPSS ve klavye vuruş puanları, örgüt mensubu şahıslara işe alımları ile ilgili referans olan yine örgütle iltisaklı şahısların isim, kod isim ve irtibat bilgileri, örgüt mensubu şahıs ve aile bireyleri hakkında açıklama ve değerlendirmelerin” yer aldığı kaydedildi.

Flash bellek içerisinde yer alan Excel tabloları üzerinde yapılan incelemelerde ise, Adalet Bakanlığı’na personel alımı yapılan birimlere başvuru yapan örgüt mensuplarına 22 ayrı kategoride kod verildiği belirlendi. Bu kodlardan bazılarının anlamı ise şu şekilde:

5A- Örgütün adliye içerisinde casusluk faaliyetini yürütenler. Örgütün adliyede en değer verdiği personel. Adliye içinde örgüte fayda sağlayacağı bilgileri ve örgüt tarafından talep edilen bilgi ve belgeleri temin etmekle görevliler.

2- Örgüt tarafından sadece ilgilenilen kişiler. Yapı hakkında hiçbir bilgisi yok.

4- Örgüt evlerinde kalmış ya da gidip gelen, örgütün sınav aşamalarında kendilerine referans olabileceği, ilgilenildiği takdirde üst derecelere çıkabilecek örgüt açısından potansiyel olan kişiler.

6- Başka cemaat mensubu.

KAYNAK: HÜRRİYET

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler