FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü Aykan Erdemir Biden’ı uyardı

fetocu-aykan-erdemir-bideni-uyardi

“Biden, Erdoğan’a karşı dikkatli olmalı”

Eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili ve Firari FETÖ’cü Aykan Erdemir, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden‘a, Kabil Havalimanı’nın işletilmesinin Türkiye’ye bırakılmaması yönünde çağrı yaptı. Foundation for Defense of Democracies (FDD) isimli İsrail adına ABD’de lobi yapan kuruluşun Türkiye uzmanı olarak çalışan Erdemir, hazırladığı Türkiye karşıtı raporlar ile gündeme geliyordu. Erdemir, Aralık 2020’de, ABD’nin Eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile birlikte hazırladığı raporda Türkiye için “haydut devlet” deme cüreti göstermişti. Bu kez, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından fonlanan “Demokrasileri Savunma Vakfında”, yayınladığı bir yazıyla tekrar Türkiye’ye saldırdı. “Biden, Erdoğan’ın Afganistan Gambitine Karşı Dikkatli Olmalı” başlığıyla kaleme aldığı ihanet dolu yazısında, “Havalimanı, Türk Cumhurbaşkanına verilmemeli.” diyen FETÖ’cü Aykan Erdemir, Türkiye’nin teröristlere destek verdiği şeklinde de iftirada bulundu.

FETÖ’cü Aykan Erdemir Biden’a yalvardı

Biden’a uyarıda bulunarak Türkiye’yi hedef gösteren Erdemir: “Havalimanını Türk Cumhurbaşkanına emanet etmek pek akıllıca bir seçim olmayabilir.” dedi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın aldığını hatırlatarak, Erdoğan’ın terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftirasını gerekçe gösterdi. Biden yönetimi ile Erdoğan arasındaki uzlaşmadan rahatsız olan Erdemir: “Erdoğan’a güvenmenin tehlikelerine rağmen,  Biden yönetiminin Erdoğan hükümetine yönelik tavrında şimdiden belirgin bir yumuşama oldu.” ifadelerini kullandı.

TSK 6 senedir havalimanını işletiyor

ABD ve NATO müttefikleri, 11 Eylül saldırılarını gerekçe göstererek, 7 Ekim 2001’de Afganistan‘ı işgal etmişti. 2 bin 442 ABD’li askerin öldüğü, 20 bin 666’sının yaralandığı savaşta, 1144 NATO personeli de hayatını kaybetmişti. Joe Biden’ın 15 Nisan’da Afganistan’daki tüm askeri kuvvetlerin çekileceği kararını açıklaması üzerine, bölgedeki nabız düşmüştü. Biden, 1 Mayıs’ta çekilme sürecinin başlatılacağını, 11 Eylül’den önce tüm askeri kuvvetlerin çekilmiş olacağını duyurmuştu. ABD, Afganistan’dan çekilirken, Afganistan‘ın başkenti Kabil‘de bulunan Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın korunmasıyla ilgili gözler Türkiye’ye çevrilmişti. Türk Silahları Kuvvetleri (TSK), NATO Kararlı Destek Misyonu kapsamında havalimanının işletilmesi görevini 6 senedir sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden’ın NATO Zirvesi esnasında yaptıkları görüşmede Kabil havaalanının güvenliği konusu gündeme gelmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden ve Erdoğan’ın, Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamasında önemli bir rol oynaması konusunda uzlaştığını söyledi. 20 Haziran’da Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram namazı çıkışında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD’nin Kabil’deki Havalimanı’nın işletmesine Türkiye tarafından devam edilmesini istediğini söyleyerek;

“Bir diplomasi noktasında Amerika bizim yanımızda yer alacak. İki lojistik noktasında imkanlarını bizim için seferber edecek hangi gücü varsa lojistik anlamda bunları Türkiye’ye devredecek. Bir diğeri de tabi burada bu süreç içerisinde çok ciddi bir mali noktada idari noktada sıkıntılar olacak. Bu konuda da gerekli desteği Türkiye’ye verecek. Eğer bunlar sağlanabilirse, biz Türkiye olarak bu süreçte Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler