FETÖ'de Bugün

FETÖ kravat kamerası ile generalleri adım adım takip etmiş

kravat-kamera
FETÖ kravat kamerası

Gerekçeli kararda itiraflar yer aldı

Eski emir astsubayı Durali Gür hakkında gerekçeli karar açıklandı. Gür, Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliğinden mahkum edilmişti. Sanık Gür’ün, örgütün mahrem imamlarıyla ankesörlü hatlar üzerinden irtibat kurduğu belirlenmişti. Hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkartılan Gür, 9 Haziran 2020 tarihinde gözaltına alınmıştı. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan sanık, mahrem imam A.B.’nin itiraflarının ardından 4 Mart 2021’de tutuklandı. Yargılama sonucu, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gür hakkında açıklanan gerekçeli kararda ise, A.B.’nin itiraf içeren beyanları dosya delilleri arasında yer aldı. A.B.’nin itiraflarına göre FETÖ kravat kamerası taktığı generalleri takip etmiş.

kravat-kamerasi

FETÖ kravat kamerası ve ses kayıt cihazlarıyla generalleri izlemiş

FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı mahrem yapılanmasında sözde “müdür” seviyesinde faaliyet yürüten A.B., itirafçı olmuştu. A.B.’nin 75 sayfalık itiraf içeren beyanında, örgüt ile ilgili önemli bilgiler saptandı. A.B., Akıncı Üssü’nde darbe girişimini yöneten sivil imamlardan firari Adil Öksüz‘den sonra gelen “Selim” kod adlı Mehmet Emin Yıldız’dan aldığı talimat ile 2011 yılında mahrem yapıda yer almaya başladığını söyledi. A.B.’nin anlattıklarına göre, FETÖ’nün Ankara’daki Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanması Etimesgut ve Kızılay bölgelerinden oluşuyor. İtirafçı A.B. ayrıca, Hava Lojistik Komutanlığı ile 3. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığındaki generallerin emir astsubaylarından sorumlu olduğunu belirtti. Bu durumun sebebinin ise, örgütün generallerin attığı her adımdan haberdar olmak istemesine bağlayan A.B., generallerin dinlendiğini de itiraf etti.

Örgütün dinleme faaliyetleri 17-25 Aralık’a kadar sürmüş

Örgütün, istihbarat toplama faaliyetleri kapsamında emir astsubayları vasıtasıyla generallerin makam odalarına ses kayıt cihazları yerleştirdiğini, bazı durumlarda ise kravatlara takılan casus kameralarla kayıt yaptığını anlatan A.B., bu işlemlerin 17-25 Aralık kumpas soruşturmalarına kadar sürdüğünü belirtti. A.B., 2014 yılında hükümetin FETÖ’nün üzerine gitmesiyle dinlemelere son verildiğini, kayıt cihazlarının toplatıldığını itiraf etti. A.B.’nin beyanları arasında şu ifadeler yer aldı:

“Dinlemelerle alakalı 2014 yılından sonra Mehmet Emin Yıldız, kendi bölgesinde dinlemeyi yasakladı. Normalde o zamana kadar paşaların dinlendiğini duyuyordum. Dinleme işlemi, paşaların odasına cihazlar konularak yapılıyordu. Kendi şahit olduğum şey vardı. Kravatın üzerine kamera yerleştirilmişti, bu şekilde paşalar dinleniliyordu. Hatta Hava Kuvvetleri Komutanı vardı, Mehmet Erten diye. Mehmet Emin Yıldız söylemişti, kendi kulağım ile duydum.

‘Mehmet Erten’in 45 dakikalık konuşması, Hava Kuvvetlerinin bütün planını değiştirdi.’ demişti.

Bu kapsamda emir astsubayları, paşaların attıkları her adımı haber getirmeleri hususunda önemliydi. İktidarın, mahrem yapının tepesine çökme zamanlarıydı, dolayısıyla mahrem yapı ve örgüt geri adım atmaya başlamıştı.”

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Etiketler
Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler