FETÖ'de Bugün

FETÖ itirafçısı örgütün mahrem yapılanmasını anlattı

feto-itirafcisi-general
fetö itirafçısı

12 yıl 6 ay hapis cezası aldı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu Ö.K., etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmayı talep ederek itirafçı oldu. FETÖ itirafçısı Ö.K., “siyasal veya askeri casusluk” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açıklanan hükmün gerekçesinde, Ö.K.’nin 2010 yılında örgütün Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mahrem yapılanmasına geçtiği kaydedildi. 2019 yılına kadar örgütsel faaliyetlerini sürdürdüğünü ve aynı yıl teslim olduğunu ifade eden Ö.K., örgütün mahrem yapılanması hakkında detaylı bilgiler verdi. Ö.K. hakkında verilen kararın gerekçesinde, sanık beyanlarıyla 17-25 Aralık operasyonları, MİT tırlarının durdurulması gibi başarısız girişimlerin örgüt içinde moral bozukluğuna ve motivasyon kaybına neden olduğu belirlendi.

“2015’ten beri darbe konuşuluyordu”

FETÖ’nün sözde MİT mahrem sorumlusu Ö.K., örgüt elebaşı Fetullah Gülen ve kendisiyle iletişim halinde olan üst düzey örgüt mensupları tarafından 2015 yılından itibaren darbe ile alakalı konuşmalar yapıldığını itiraf etti. FETÖ itirafçısı aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki yüksek rütbeli komutanların ne gerekirse yapacaklarını söylediklerini de anlattı. Gerekçeli kararda, örgütün kaybettiği güce yeniden kavuşmak ve örgüt mensuplarının bağlılıklarını artırmak için darbe girişimine karar verdiği ve bu karara itiraz eden TSK’daki mahrem sorumlularının 2015 yılında görevlerine son verildiği kaydedildi. Kararda, ayrıca örgütün mahrem sorumluları tarafından darbe gecesi yapılan mesajlaşmalar da yer aldı.

FETÖ itirafçısı darbeden önce yapılan “dua” çağrısını deşifre etti

R.B. isimli itirafçı ifadesinde darbe girişiminden bir hafta önce firar eden Bülent B.’nin “2048” isimli programdan diğer mahrem sorumlulara darbeden önce FETÖ elebaşının yönlendirmesiyle “10 gün boyunca dua edelim” şeklinde çağrı yaptığını anlattı. Örgüt mensuplarının başta bu mesajın ne anlama geldiğini anlamadığı, 15 Temmuz gecesi yaşananlardan sonra anladıkları da ifadelerde yer aldı.

Kararda, Bülent B.’nin mesajları deşifre edildi. Ayrıca, darbeyi Adil Öksüz’ün yapıp yapmadığı sorusuna verilen “Öyle olmasa Öksüz’ün Akıncı Üssü’nde ne işi olabilir” ifadesi de vurgulandı. Bülent B.’nin darbe girişiminin başarısız olmasının ardından da mahrem sorumlular ile aynı program üzerinden görüşmelerinin devam ettiği anlatılan kararda, Pensilvanya’ya kaçan örgüt mensupları hakkında elebaşı Gülen’in kendisinin de gidecek başka bir yeri olmadığını söylediği kaydedildi. FETÖ elebaşına gelen mahrem sorumluların da Cevdet Türkyolu tarafından uzaklaştırıldıkları öğrenildi.

 

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler