FETÖ'de Bugün

FETÖ destekçisi senatörler Türkiye aleyhine mektup yazdı

abd-li-senatorlerin-cikislari

10 senatörden HDP kapatılmasın çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri’nde aralarında Senato Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinin de yer aldığı 10 senatör, Başkan Joe Biden’a bir mektup yazdı. Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler tarafından kaleme alınan mektupta, Türkiye’de demokrasiye yönelik tehdit bulunduğu iddia edilerek, söz konusu tehditten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sorumlu tutulması talep edildi. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile arasından su sızmayan senatörler, Biden’a çağrıda bulundu. FETÖ destekçisi senatörler, Erdoğan’ın, Türkiye’deki Kürt nüfusunu haklarından mahrum bıraktığı, ülkedeki siyasi çoğulculuğu baltaladığı ve antidemokratik yollar kullanarak iktidarını sıkılaştırma çabası gösterdiğini savundu. Senatörler, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması, parti üyelerinin gözaltına alınması ve görevden alınmalarının Türkiye için ciddi olumsuz sonuçlar oluşturucağının altını çizdi. Mektupta konuya ilişkin; “Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin 2021 yılı Haziran ayında, ülkenin üçüncü büyük siyasi partisini feshetme amacıyla Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik bir iddianameyi kabul etme kararına ilişkin derin endişeyle yazıyoruz” ifadeleri yer aldı.

FETÖ destekçisi senatörler kim?

Mektupta imzası olan senatörlerin Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile yakın ilişkileri bulunuyor. Mektuba, Demokrat senatörler Chris Van Hollen, Ron Wyden, Jeff Merkley, Jeanne Shaheen, Cory Bookoer, Ed Markey ve Sherrod Brown, Cumhuriyetçi James Lankford, Thom Tillis ve bağımsız senatör Angus King imza attı.

Chris Van Hollen, bu zamana kadar FETÖ’den yüz binlerce dolar bağış aldı. PKK sempatizanlığı ile tanınan Hollen, Türkiye’ye karşı hazırlanan yaptırım tasarısına da imza atarak, Erdoğan’ın YPG elebaşı Mazlum Kobani’yi etkisiz hale getirmek istediğini, bu yüzden Trump-Erdoğan görüşmesinin iptal edilmesi gerektiği çağrısında bulunmuştu. PYD/YPG Sözcüsü İlham Ahmed’i Washington’da misafir eden Hollen, FETÖ’den aldığı yüklü miktar bağışla, dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry‘e Türkiye’yi şikayet etmişti.

abd-senatorleri

Ron Wyden, FETÖ’nün Halkbank kumpasına destek çıkan isimlerden. FETÖ destekçisi senatörler arasında yer alan Wyden da, FETÖ tarafından fonlanıyor. Oregon Senatörü Wyden, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e yazdığı Türkiye aleyhine bir mektupta, FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişimindeki argümanlarına yer vermişti. Halkbank kumpasına dahil olan Oregon Senatörü Wyden, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in gayri meşru oğlu Enes Kanter için Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya bir mektup yazmıştı.

abd-senatorleri

FETÖ tetikçisi Enes Kanter ile Oregon Senatörü Rohn Wyden

Ed Markey de, FETÖ elebaşının manevi oğlu olarak bilinen basketbol oyuncusu Enes Kanter’i ağırlayanlardan. Markey, FETÖ tetikçisi Kanter’i, John F. Kennedy Federal Binasında misafir etti.

ed-markey-vs-joe-kennedy

FETÖ tetikçisi Enes Kanter ile Ed Markey

ed-markey-vs-joe-kennedy

“Türkiye Hükümeti’nin yaptığı suistimallere karşı ses çıkarma cesaretinden dolayı Enes Kanter’den ilham alıyorum. 2021 Türkiye İnsan Haklarının Geliştirilmesi Yasası’nı yeniden yürürlüğe koymak için bugün onunla birlikte olmaktan gurur duyuyorum.”

Ed Markey, ayrıca FETÖ’nün Bosna Hersek imamının da serbest bırakılmasını sağlayan bir tweet paylaşmıştı. Fatih Keskin’in gözaltına alınması üzerine ABD‘li senatör Markey, bu gelişmeyle ilgili tweet attı ve ardından örgüt üyesi Keskin serbest bırakıldı. FETÖ’cüler bu gelişme üzerine senatöre onlarca teşekkür tweeti gönderdi.

adbl-li-senatorlerin-cikislari

“Türkiye insan hakları yasa tasarısı, Erdoğan’ın muhaliflerini hedef almak için yürüttüğü küresel kampanyanın altını çiziyor. Türk vatandaşı Fatih Keskin, son örnek olabilecek şekilde Bosna’da gözaltına alındı. Bosnalı yetkililer yasalarına uymalı ve siyasi amaçlı iade taleplerine direnmelidir.”

 

James Lankford, FETÖ’nün en büyük destekçilerinden biri. Enes Kanter, Bilal Ekşili gibi FETÖ’cülerle yakın ilişkiler içinde olan ABD’li senatörün terör örgütüyle olan sıcak temasları, örgütün ABD‘deki lobi faaliyetlerini özetliyor.

abd-li-senatorlerin-cikislari

 

Jeanne Shanen, Demokrat Parti New Hampshire Senatörü. Amerika’da FETÖ’cülerle sık sık bir araya gelen Shaheen, örgütün Türk Kültür Merkezi temsilcilerinden Eyüp Şener ve Türki Amerikan Dernekleri Konseyi Başkanı Furkan Koşar ile yakın temas halinde.

abd-li-senatorlerin-cikislari

abd-li-senatorlerin-cikislari

Eyüp Şener, Jeanne Shane ve Furkan Koşar

Angus King, FETÖ’nün ABD‘deki çatı örgütlerinden Türkiye Amerikan Birliği’nin (TAA) geleneksel kurultayı katıldı. Arkansas Senatörü King, İlhan İşbilen, TAA Başkanı Faruk Taban, Ayhan Erdemir gibi isimlerle fotoğraf çektirdi. Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis de kurultayda yer alarak FETÖ’ye destek verdi.

abd-li-senatorlerin-cikislari

Kiprono Kittony, Faruk Taban, Thom Tillis, Angus King, Ayhan Erdemir, İlhan İşbilen

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler