FETÖ'de Bugün

‘FETÖ ana davası’nda yeniden yargılanan darbeci komutanlara müebbet

feto-ana-dava-iddianamesi-pdf

Duruşma 2 gün sürdü

Kars’ta, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz’daki darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde “ana komuta kademesi”nde yer aldıkları iddia edilen 16 sanık hakkında dava devam ediyor. ‘FETÖ ana davası’nda aralarında eski tuğgeneral Ali Avcı, yarbay Nihat Uçan ve yarbay Serkan Polat’ın da yer aldığı sanıkların yeniden yargılandığı dava, ilk gün 15, ikinci gün 20 saat süren 2 günlük duruşmanın ardından karara bağlandı. Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı darbe girişiminden bir yıl sonra karara bağlayarak Ali Avcı’ya “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Serkan Polat ile Nihat Uçan‘a ise aynı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra, “kamu malına zarar verme” suçundan da hapis cezası vermişti.

‘FETÖ ana davası’nda sanıklar beraatlerini istedi

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, eski askeri personel olan tutuklu sanıklar Ali Avcı, Nihat Uçan, Serkan Polat, Erdinç Serçe, Osman Atlı, Ali Ercan Ormanoğlu, Muslih İpekliler, Haydar Küreş, Ferhat Demirci ve Emrah Akça hazır bulundu. Diğer sanıklar Harun Doğanay, Süleyman Koç, Eyüp Ağbağ ve Cemal Sudaş ise tutuklu bulundukları cezaevinden video konferans aracılığıyla duruşmaya katıldı. ‘FETÖ ana davası’nda, duruşmada sanık avukatları da yer aldı.

14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı eski kurmay başkanı yarbay Serkan Polat, savunma yaptı. Polat, gelen emirleri iletmek için dönemin İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman’ı 5 kere aradığını ancak kendisine ulaşamadığını söyledi. Tugayın önünde bir polis ile arbede yaşadıklarını belirten Polat;

“Karayolları 18. Bölge Müdürlüğüne ait kamyon tugayın önüne park edilmiş ve yolu araç çıkışlarına kapatmışlardı. Emniyetten trafik ekipleri geldi ve hareketlilik yaşandı. Burada polisle yaşanan olayda gözaltına alma gibi bir uygulamam yoktu.” dedi.

Eski tuğgeneral Ali Avcı;

“Yıldırım harekat planı” kapsamında aldığı talimatları uyguladığını, uygulanan talimatların yanlışlığını kimsenin kendisine bildirmediğini ve tuzağa düştüğünü ileri sürerek “Suçsuzum beratımı istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Eski Merkez Komutan Vekili binbaşı Haydar Küreş de tahliyesini istedi. Küreş;

Serkan Polat polislerle boğuşmadan sonra nizamiyeye giderek 9-10 askeri silahla diz çöktürerek bekletti. Münakaşa ettik, ‘Masum insanlar ölecek.’ dedim, Serkan Polat da ‘Gerekirse onlar ölecek, gerekirse de biz öleceğiz.’ dedi. Askerlerin ellerindeki silahlar çapraz tutuştaydı.” şeklinde konuştu.

Sanıkların diğerleri de, haklarındaki iddiaları reddetti ve beraatlerini istedi.

Sanıklar cezalandırıldı

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıklamasının ardından sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, Ali Avcı, Serkan Polat ve Nihat Uçan‘a, “cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Polat, ayrıca “kamu malına zarar verme” suçundan da 1 yıl 6 ay, Uçan ise aynı suçtan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer sanıklar; Muslih İpekliler, Emrah Akça, Ali Ercan Ormanoğlu, Erdinç Serçe, Ferhat Demircan, Harun Doğanay, Sami Büberci, Haydar Küreş, Osman Atlı’ya da “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası verildi. Cemal Sudaş ve Eyüp Ağbağ’a ise aynı suçtan 12 yıl 6 ay hapis cezası verilmesi uygun görüldü.

Heyet, müebbet hapis cezası alan Büberci hakkında, hastalığını göz önünde bulundurarak verilen “konutu terk etmeme” ve “yurt dışına çıkamama” şartıyla ev hapsinin devam edilmesini kararlaştırdı.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırılan Süleyman Koç’un, üzerine atılı suça ilişkin cezaevinde geçirdiği süre ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yeterli olacağı göz önüne alınarak tahliye edilmesine hükmedildi.

12 yıl 6 ay hapis cezası verilen Çetin Aydoğan hakkında ise gözaltı ve tutuklu bulunduğu süre gereği daha önce uygulanan adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verildi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler