Cinayetler

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Öldürülmesi

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015 günü İstanbul Adalet Sarayı’nda DHKP-C’li teröristler tarafından “Berkin Elvan soruşturmasının ilerletilmediği” iddiasıyla rehin alındı. Adliye binası hızlıca boşaltıldı ve polis tarafından güvenlik tedbirleri alındı. Polise taleplerini ileten DHKP’C’li teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, taleplerinin gerçekleşmemesi halinde savcıyı öldüreceklerini belirtti. “Halk mahkemesi kurulması”, “devrimciler tarafından yargılama yapılması” gibi gerçekleşmesi mümkün olmayan talepler öne süren teröristleri teslim olmaya ikna etmek için dokuz saat boyunca müzakere edildi. Ancak tüm çabalara rağmen teslim olmayan teröristler Mehmet Selim Kiraz’ı şehit etti. Savcıyı şehit eden DHKP-C’li teröristler düzenlenen operasyonda ölü ele geçirildi.

FETÖ saldırıdan haberdardı

Savcı Kiraz rehin alındığında teröristlerin kimlikleri bilinmiyordu. Kiraz’ın rehin alındığı ilk dakikalarda teröristlerin ismini ilk kez FETÖ’den ihraç edilen polis amiri Kadri Cemil Yiğit duyurdu. Hâlen FETÖ tutuklusu olan Yiğit, yüzü maskeli olan teröristi gözlerinden tanıdığını iddia etti.  Kadri Cemil Yiğit, DHKP-C’nin kanlı terör eyleminden haberdar olup olmadığı sorusuna cevap veremedi.

FETÖ tutuklusu polis amiri, DHKP-C’li terörist Şafak Yayla’nın baş harflerini yazdı.

Teröristin FETÖ firarisi akrabası

FETÖ’nün önde gelen isimlerinden Ahmet Sait Yayla savcıyı şehit eden terörist Şafak Yayla akraba çıktı. Eski emniyet görevlisi olan Ahmet Sait Yayla, 17 Aralık darbe girişiminin başarısız olmasından sonra görevinden ihraç edileceğini düşündü. Bu sebeple FETÖ’nün yargı yapılanmasının desteğiyle çıkardığı mahkeme kararıyla Harran Üniversitesine akademisyen olarak geçiş yaptı. Böylelikle meslekten ihraç edilmesinin önüne geçen Yayla, Kasım 2015’te ABD’ye kaçtı. Ahmet Sait Yayla, firar ettiği ABD’de katıldığı akademik programlarda Türkiye aleyhine kara propaganda yürütüyor.

ahmet-sait-yayla
Savcının katili DHKP-C’li terörist Ahmet Sait Yayla ile FETÖ firarisi terörist Ahmet Sait Yayla (kuzenler)

Berkin Elvan soruşturmasında sona yaklaştı

DHKP-C’nin kontrolündeki yayın organları, savcının Berkin Elvan’ın hesabını sormak için şehit edildiğini iddia etti. Ancak Mehmet Selim Kiraz, yürüttüğü “Berkin Elvan” soruşturmasında sona yaklaşmıştı:

  • Berkin Elvan’ın kafasına isabet eden cisim sonucu yaşamını yitirdiğine ilişkin Adli Tıp raporunu dosyaya koymuştu.
  • Berkin Elvan’ın faili olması muhtemel üç polisin kimliklerini tespit edebilmek için o gün olay yerinde görev yapan tüm polislerin açık kimlik bilgileri ve fotoğraflarını İstanbul Emniyet Müdürlüğünden talep etmişti.
  • Bu kapsamda 21 polisin kimlik bilgileri ve fotoğraflarını Adli Tıp Kurumu Ses ve Görüntü İnceleme Şube Müdürlüğüne göndermiş, burada 21 polisle muhtemel 3 şüphelinin fotoğraflarının kıyaslanmasının yapılmasını istemişti.

Soruşturmayı FETÖ’cü savcılar tıkadı

Mehmet Selim Kiraz’dan önce Berkin Elvan soruşturmasına bakan 4 savcı da FETÖ’cü çıktı:

  • Adnan Çimen: Berkin Elvan dosyasına ilk bakan savcı. FETÖ’nün en önemli kumpaslarından Selam ve Tevhid davasına da baktı. 1 Mart 2016’da HSYK tarafından meslekten ihraç edildi, 15 Temmuz’dan sonra saklandığı hücre evinde yakalandı.
  • Abdullah Yıldırım: Berkin Elvan soruşturmasına bakan ikinci savcı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından önce meslekten ihraç edildi, daha sonra tutuklandı.
  • Sefettin Atıcı: Berkin Elvan soruşturmasına bakan üçüncü savcı. Darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edildi ve tutuklandı.
  • Faruk Bildirici: Savcı Kiraz’dan önce Berkin Elvan dosyasına bakan son savcı. FETÖ kumpaslarından Balyoz davasına da baktı.

“Berkin Elvan” dosyasına Mehmet Selim Kiraz’dan önce bakan 4 savcı da FETÖ üyesiydi. Savcı Kiraz, FETÖ’cü savcıların aksine soruşturmada netice almaya çok yaklaşmıştı. Soruşturmayı tıkayan FETÖ’cü savcılar DHKP-C tarafından hedef alınmazken soruşturmada ilerleme sağlayan Kiraz hedef alındı.

FETÖ’nün kaos planı

Dolayısıyla Berkin Elvan soruşturmasında ilerleme katedilememesinin FETÖ’nün bir planı olduğu anlaşılıyor. Berkin Elvan soruşturmasını savcılar üzerinden tıkayan FETÖ, Gezi olaylarının toplum üzerindeki tramvatik etkisinin devam etmesini hedefliyordu. 17 Aralık darbe girişiminden yaklaşık 6 ay önce gerçekleşen Gezi olaylarında FETÖ’cü polislerin eylemcileri provoke ettiği ortaya çıkmıştı. FETÖ’nün “Berkin Elvan” dosyasını kilitlemesi de bu doğrultuda halkı tahrik ederek sokağa dökme amacıyla bilinçli olarak yapıldı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Berkin Elvan için taziye yayımlaması da FETÖ’nün kirli planının bir parçasıydı Ancak soruşturmayı ilerleterek kirli planı bozan savcı Mehmet Selim Kiraz, FETÖ ve DHKP-C tarafından katledildi.

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler