Özel Haber

F-35’lerin teslimatını engellemek isteyen senatörlerin FETÖ bağlantıları

ABD Kongresi’nde Cumhuriyetçi ve Demokratlardan oluşan bir grup senatör, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatını engellemek üzere yasa tasarısı sundu.

F-35’lerin sevkiyatının engellenmesine yönelik girişimin gerekçesi, ABD’li papaz Andrew Craig Brunson’ın tutukluluk hâlinin sürmesi olarak gösteriliyor. İzmir’de askerî ve siyasal casusluk suçundan tutuklu bulunan papaz Brunson hakkında 35 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Türkiye düşmanlığıyla hazırlanan yasa tasarısını James Lankford, Thom Tillis ve Jeanne Shaheen isimli senatörler sundu. Bu senatörlerin FETÖ ile bağlantılarına dikkat çekiyoruz.

James Lankford

Oklahoma Senatörü James Lankfort, ABD’deki FETÖ yapılanmasına yakınlığıyla dikkat çekiyor. FETÖ’nün Türkiye’yi şikâyet ettiği mektupları ABD Dışişleri Bakanlığına götüren isimlerin başında Lankfort yer alıyor.

Lankfort, FETÖ firarisi basketbolcu Enes Kanter’in Romanya’da gözaltına alınması üzerine sosyal medyada Kanter için dua ettiğini de paylaşmıştı. FETÖ destekçisi senatörün ayrıca Kanter’i Romanya’dan kurtarıp ABD’ye getiren kişi olduğu da ileri sürülüyor.

Lankfort’ın temas hâlinde olduğu isimler arasında ABD’deki FETÖ yapılanmasının siyasi ayağını yürüten Bilal Ekşili de yer alıyor. Senatör Lankford’ın FETÖ destekçiliğinin karşılıksız olmadığı öğrenildi. Örgütün “himmet” adı altında topladığı paraları peşkeş çektiği isimlerden biri de Lankford çıktı. FETÖ destekçisi senatörün 2014 yılında Oklahoma’da FETÖ’ye bağlı iki okulun yöneticilerinden bağış topladığı belirlendi.

Thom Tillis

Kuzey Karolina Senatörü Tillis, FETÖ’ye verdiği güçlü destekle tanınıyor. FETÖ’nün 2011 yılında Türkiye ve Azerbaycan turuna katılan senatörlerden biri olan Tillis, 2015’te FETÖ’nün ABD’deki çatı derneği Türki Amerikan Birliği’nin (TAA) geleneksel kurultayında da yer aldı. Örgütün ABD’deki lobicilerinden Faruk Taban, Senatör Tills ile aynı karede yer aldı.

Tillis, ABD Kongresi’nde düzenlenen ve 15 Temmuz darbe girişiminin konuşulduğu “Türkiye’de Hukukun Zayıflamasının Kurbanları” başlıklı oturumda Fetullah Gülen’e sahip çıktı. Erdoğan’ın hukukun üstünlüğünü görmezden gelerek ABD’de serbestçe yaşayan birinin sınır dışı edilmesi istediğini belirten Senatör Tillis, darbe girişimini gerçekleştiren örgüt elebaşına sahip çıktı.

Jeanne Shaheen

Demokrat senatörlerden Shaheen, ABD’deki FETÖ’cülerle sık sık bir araya geliyor. Shaheen’ın albümünde örgüte bağlı Türk Kültür Merkezi’nin temsilcilerinden Eyüp Şener ve Türki Amerikan Dernekleri Konseyi Başkanı Furkan Koşar da yer alıyor.

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar