Özel Dosyalar

FETÖ ve Şirketler

FETÖ'ye bağlı şirketler şeması
Fetullahçı Terör Örgütü, ekonominin her alanında güç oluşturma, devlet içerisine sızıp yerleşme, ve uluslararası para aklama organizasyonlarını 2 bin 356 şirket ve 347 kişi firması üzerinden yürütüyor.

Fetullahçı Terör Örgütü, ekonominin her alanında güç oluşturma, devlet içerisine sızıp yerleşme, ve uluslararası para aklama organizasyonlarını 2 bin 356 şirket ve 347 kişi firması üzerinden yürütüyor.

Örgüt gelirlerini, şirket ya da ticari faaliyet görüntüsü verilerek bankacılık sisteminin kullanılması, suç gelirlerinin fiziken yurt dışına çıkarılması gibi yöntemlerle aklıyor. Örgütün bir kurumu olan Asya Katılım Bankası örgütsel amaç ve hedefler için kullanılırken, çok sayıda farklı hesaba suç gelirleri yatırılıp sisteme sokulmuş, örgüt emrindeki kuruluşlara yüksek miktarda kredi kullandırılmış ve tüm bu krediler himmet ve bağışlarla ödenmiştir. Örgütün mütevelli heyetleri üzerinden hayır amacıyla toplanan para amacı dışında kullanılarak şirketlere sermaye yapılmış, şirketler rasyonel piyasa oyuncusu gibi davranmak yerine örgüt abisinin emrine göre davranan sermaye yapılanmaları haline dönüştürülmüştür. Örgüt emrindeki ticari şirketlerden bir kısmı örgütün sermayesiyle kurulurken, bir kısmı ise sonradan örgütün kontrolüne girmiştir. Örgütün topladığı maddi kaynaklarla kurulan ve doğrudan örgüt tarafından yönetilen şirketlerin görünürdeki sahipleri ile gerçek sahiplerinin genellikle farklıdır. 17 Aralık darbe girişimi sonrası örgüt şirketleri görünürlüğünü azaltmak ve dikkat çekmemek adına hızla el değiştirip, aynı örgütten fakat deşifre olmamış başka kişilere devredilmiştir. Diğer yandan FETÖ mensubu gerçek kişiler, Türkiye’deki şirketleri ve mal varlığını satıp, mal varlığına el konulmasını önlemek için hızla paraya dönüştürmüşlerdir. Bu suretle elde edilen paralar yurt dışına taşınmış, şirketler ve kişilerin mal varlığı, düşük değerlere elden çıkarılıp başka kişiler üzerine aktarılmıştır.

Koza İpek Holding

1 Eylül 2015 tarihinde FETÖ operasyonu kapsamında holding binasında arama yapıldı. Hakkında gözaltı kararı bulunan Akın İpek’in yurt dışına kaçtığı tespit edildi.

26 Ekim 2015 tarihinde holdinge ve bünyesindeki şirketlere kayyum atandı.

Holding Bünyesindeki Şirket ve Markalar: Koza Altın Koza Anadolu Metal, Özdemir Antimuan, İpek Doğal Enerji, Koza İpek Basın ve Basım, Konaklı Metal Madencilik, Atp İnşaat, Koza İpek Tedarik, Atp Koza Gıda, Atp Havacılık, Atp Koza Turizm, Kanaltürk, Radyo Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Koza İpek Eğitim, İpek Üniversitesi, Koza İpek Sigorta

koza-ipek

Kaynak Holding

18 Kasım 2015 tarihinde kayyum atandı.

Holding Bünyesindeki Şirket ve Markalar: Kaynak Kültür Yayın Grubu, Zambak Okul Yayın Grubu, Sürat Sınavlara Hazırlık Yayın Grubu, Kaynak Telif Ajansı, NT Mağazaları, Gökkuşağı, Çağlayan Matbaası, Kaynak Kağıt, Kaynak Medya, Sürat teknoloji, Sürat Eğitim Araçları, Alfa, PAL, Inspire, Nüanstur, Sürattur, Sürat Kargo, Sürat Lojistik, Bereket Yemek, İtina Toptan Gıda, İtina Et ve Süt Ürünleri

kaynak-holding-logosu

Boydak Holding

04 Mart 2016: Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, CEO’su Memduh Boydak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Boydak ile Murat Bozdağ gözaltına alındı.

6 Mart 2016: Hacı Boydak ve Memduh Boydak tutuklandı. Erol Boydak ile Murat Bozdağ adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

04 Nisan 2016: Memduh Boydak, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa etti.

17 Mayıs 2016: Hacı Boydak serbest bırakıldı.

Holding Bünyesindeki Şirket ve Markalar: İstikbal, Bellona, Mondi, Deco, İstikbal Mutfak, Boydak Enerji, Muradiye Elektrik Üretim A.Ş., Kablo&Tel, HES, Erciyes Çelik Halat – Tel, Demir-Çelik, Boyçelik, Serko, Boyteks – Kayseri, Boyteks – Bursa, Form Sünger, Boypaş, Boydak Dış Ticaret, Bepaş, Deco, İspaş, Adakar, Orpaş, Anadolu Dörtler, Boytrans, Boyser, Alfa Mobel, Sunset, Boydak Havacılık,  Bizim Menkul Değerler Türkiye Finans Katılım Bankası

56dd4056c03c0e19e46f7fbb

Naksan Holding

10 Kasım 2015: Naksan Holding TUSKON üyeliğinden ayrıldığını duyurdu.

09 Mart 2016: FETÖ operasyonu kapsamında holding binasında arama yapıldı.

25 Haziran 2016: Naksan Holding’e kayyum atandı, Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu gözaltına alındı.

Holding Bünyesindeki Şirket ve Markalar: Naksan Plastik, Nakpilsa Dokuma San. ve Tic, Nakpilsa Brandaları, Royal Halı, Royal BCF, Pierre Cardin, Atlas Halı

timthumb

Kaynak Holding’ten Gülen’in Kardeşine Aylık 77 Bin, GYV’ye Aylık 100 Bin Lira Ödeme

Kaynak Holding’e kayyum atanan Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş, “Fetullah Gülen’in kardeşi ve yeğeni buradan maaş alıyordu. Gülen’in kardeşi Mesih Gülen’in günlük ücreti, ağustos ayında bin 483 liraya yükseltilmiş. Aylık brüt maaşı 77 bin 138 lira ediyor. Bu zat zaten işe gelmiyor, İzmir’de yaşıyor” dedi.

kaynak-holding

 

Adil Öksüz’ün Otomobili Kaynak Holding’in Çıktı

15 Temmuz darbe girişiminde Akıncı Üssü civarında yakalanan ve serbest bırakıldıktan sonra kayıplara karışan Adil Öksüz’ün kullandığı aracın, Kaynak Holding bünyesinde faaliyet gösteren Gurmet AŞ’den alındığı ortaya çıktı. Öksüz, ayrıca Gurmet AŞ’ye ait olan Çamlıca’daki bir villada uzun süre yaşamış, iki yeğeni bu firmada çalışmış.

adil-oksuz-araci
FETÖ firarisi Adil Öksüz ve ‘SIR’ plakalı aracı

Radar Tuzağından FETÖ’ye Para Aktı

Türkiye’de son yıllarda haksız yere kesilen MOBESE cezalarının perde arkasından FETÖ’ye hizmet eden firmalar çıktı. MOBESE’ler doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışıyor. Sınırları içerisinde MOBESE sistemini kurmaları istenen belediyelere sistem üzerinden kesilen trafik cezalarının yüzde 30’u aktarılıyor. MOBESE sisteminin maliyetini göze alamayan belediyeler de, sistemin kurulması için özel şirketlerle anlaşma yapıyor. Belediyeler, trafik cezalarından aldığı payı da bu şirketlerle paylaşıyor. Belediyelerin anlaştığı bu şirketlerin birçoğunun da FETÖ’ye bağlı olduğu tespit edildi. Örgüt, şirketlere sistemde ‘trafik tuzağı’ kurdurarak daha fazla ceza kesilmesini sağladı. Hem kesilen her cezadan aldıkları payı artırdı hem de fazla ceza ödeyen vatandaşların siyasi iktidara karşı bir tepki oluşturmasını denedi.

mobese-kameralari

Kaynaklar:

Habertürk – Koza İpek Grubu’na operasyon

Habertürk – Kaynak Holding’in 9 şirketine daha kayyum atandı

Hürriyet- Boydak Holding’in üst düzey isimleri gözaltında

Sabah – Naksan Holding’e kayyum atandı

T24 – Kaynak Holding’ten Gülen’in Kardeşine Aylık 77 bin, GYV’ye Aylık 100 Bin Lira Ödeme

Anadolu Ajansı – Yamanlar Koleji’ne kayyum atandı

Yenişafak – Adil Öksüz’ün Otomobili Kaynak Holding’in Çıktı

Star – Radar Tuzağından FETÖ’ye Para Aktı

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler