Özel Dosyalar

FETÖ Hakkında İlk Kitabın Yazarı: Zübeyir Kındıra

"Fethullah'ın Copları" kitabının yazarı Zübeyir Kındıra 30 Temmuz günü FETÖ hakkında yaptığı açıklamaların ardından 5 kişi tarafından saldırıya uğradı.

FETÖ örgütlenmesi bir çok kitapta yer buldu ve bu konu üzerine de bir çok kitap girişimi oldu. Ancak basılan ve satışa sunulabilen ilk kitap Zübeyir Kındıra tarafından yazıldı: Fetullah’ın Copları. Polislikten atıldı, işsiz kaldı, arabası kundaklandı, ölüm tehditleri aldı. Yıllardır inzivada, denizde yaşayan Zübeyir Kındıra’nın başına gelenler FETÖ’nün çirkin yüzünü bir kez daha gösteriyor.

p1
“Fetullah’ın Copları” kitabı yazarı Zübeyir Kındıra

Zübeyir Kındıra 29 Temmuz 2016 tarihinde Halk TV’de FETÖ’nün polis yapılanması anlattı. Bir gün sonra Bodrum’da 5 kişinin saldırısına uğrayan Kındıra denize açılarak kurtuldu.

2
Saldırıya uğrayan Kındıra’nın verdiği fotoğraf

Kındıra saldırıyla ilgili şunları söyledi: “Çok da sıradan bir olay gibi durmuyor ama güvenlik güçlerinin araştırmasının sonrasında ortaya çıkacak. Denizin ortasındayım şu anda. Uygun bir koy arıyorum ki Jandarma ve ambulansı çağırıp tedavi olayım.”

p3

Bu saldırı Kındıra’nın uğradığı ilk saldırı değildi. 1999 yılında kitabı yazdığından beri defalarca saldırıya uğrayan Kındıra’nın başına gelenler, FETÖ’nün gerçek yüzünü birinci elden en önce görenlerden biri olmasını sağladı.

p5
Fetullah’ın Copları” kitabı

Kındıra FETÖ’nün polis yapılanması ile ilgili söyledikleri çok çarpıcı. “Emniyet Teşkilatı’nda ne kadar FETÖ’cü vardı diye sorulduğunda şunu söylüyor: Emniyet Teşkilatı tümüyle FETÖ’cüydü. Tüm yönetim kademelerinden söz ediyorum. Sınav soruları çalınarak son 20 yıl içerisinde bütün Fethullahçılara dağıtılarak kadrolara sızıldı. 200 bin Fethullahçı polis memuru hala teşkilatta.”

p4
Zübeyir Kındıra ve Hürriyet Gazetesi adına kendisi ile röportaj yapan Çınar Oskay

Kındıra Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajında kendi kariyerini şöyle anlatıyor: “Polis Koleji sınavına 10 bin kişi girdi, 158 kişi alındı. Bu ülkenin zeki çocuklarıydı. Üçüncü sınıfta sicilim bozuldu. Sınıf komiserleri, Cemaat’in elemanları 1984’te hesabımı kestiler.” 80’lerde de Polis Koleji’nin FETÖ’nün elinde olduğuna dikkat çeken Kındıra şöyle devam ediyor: “Şimdi Erdoğan “buradan Cemaatçi geliyor, engelleyemiyoruz” diye kapattı hepsini.  1979’da ilk girdiğimde sağ-sol gibi bir ayrışma vardı. Bir grup vardı, ‘Işıkçılar’, ‘Nurcular’ diyorlardı. Sonra Gülen Hareketi oldu. Yeni gelen zeki, fakir çocukları “hadi gel hemşerim” diye bir yerlere götürüyorlardı. Işık Evleri’ne… Bunlara ‘şarj evleri’ diyordu Fethullah Gülen. Beyinleri yıkanıyordu.”

p10
Zübeyir Kındıra ve Hürriyet Gazetesi adına kendisi ile röportaj yapan Çınar Oskay

Kındıra özellikle yoksul çocukların nasıl FETÖ’ye devşirildiğini şöyle anlatıyor: “Ankara’yı bilmiyor. Hafta sonu izne çıkmış, nereye gideceğini bilmiyor. İşte ‘abi’si geliyor, götürüyor şarj evine. Zaten babası namaz kılan hacı amca, annesi başörtülü bir teyze… Dini duygularını sömürerek örgüte bağlıyorlardı. Bir süre sonra bunların evliliklerine, içtiği içkiye, giydiği kıyafete kadar her şeyi belirliyorlardı. Sonra da teslim olmuş çocukları sınıf komiserleri himayesine alıyordu. Bizim gibi adamları da attılar okuldan.”

“Çocukları korkutuyorlar mıydı?” diye sorulduğunda Kındıra “Bir tanesi çocuğun birine diyor ki: “Dün akşam seni uyurken gördüm. Hemen yanında Rus cini vardı!” Herhalde komünist cin! Böyle şeyler söylüyorlardı. Cinler, periler, hurafeler… Her türlü hile var bunlarda.” diye cevap veriyor.

p8
Zübeyir Kındıra ve Hürriyet Gazetesi adına kendisi ile röportaj yapan Çınar Oskay

“Nasıl gizleniyorlardı?” sorusuna Kındıra’nın verdiği cevap FETÖ’nün takiye taktiğine delil olacak nitelikte. “Zaman zaman operasyonlar yapıldı, listeleri hazırlandı. Duyuyorduk Fethullah Gülen’den hemen talimat geldiğini: Karılarınızın başını açın. Sosyal ortamlara gidin. 10 Nisan polis gecesine gidin, orada rakı için. Rakı içemiyorsanız susuz içiyorum deyip su doldurun. Diskoda dans eder gibi oynayın… Böyle taktikler uygulandı. İlerleyemiyorsanız yerinizde sayın, hatta biraz geri çekilin…”

FETÖ’nün nasıl büyüdüğü sorusuna Kındıra arkalarında birilerinin olduğu cevabını veriyor. Kındıra’nın yorumu şu şekilde: “(Büyüdüler) çünkü bence bunların arkasında birileri var. İlkokul mezunu, vaizlik sınavını bile geçemeyen bir adamın bütün bu operasyonları yapabilecek kapasitede olduğuna inanıyor musun? Arkasında bilimsel organizasyonu yapan bir güç var. O güç de CIA bence. Moon Tarikatı’nın teşkilatlanma şemasının hemen hemen aynısıdır. O da bir dini örgütlenme.”

Kındıra “FETÖ’den ayrılmak mümkün mü? Ayrılanı rahat bırakıyorlar mı?” sorusuna da “Asla bırakmazlar. Hesap sorarlar. Rafet Yılmaz isimli bir polis vardı. Cemaat’te nemalandı fakat bir kıza âşık oldu. Başı açıktı. ‘Bununla evleneceğim’ dedi. ‘Hayır’ dediler, ‘Şu kızla evleneceksin’.” şeklinde cevap verdi.

p9
Zübeyir Kındıra ve Hürriyet Gazetesi adına kendisi ile röportaj yapan Çınar Oskay

Kaynaklar:

Milliyet – “Bu yapı nasıl görülemez?”

Hürriyet – FETÖ’yü ilk kez yazan adam Zübeyir Kındıra

OdaTV – Zübeyir Kındıra’ya saldırı iddiası

 

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler