Kumpaslar

Telekulak Operasyonu

FETÖ, hayali terör örgütü isimleri üreterek Recep Tayyip Erdoğan ve yakın çevresi, siyasetçi, gazeteci, yazar, STK temsilcileri ve iş adamlarının aralarında bulunduğu binlerce kişiyi 3 yıl boyunca dinlediği 24 şubat 2014’te ortaya çıktı. Özel Yetkili Savcı Adnan Çimen soruşturmayı 4 sayfalık hayali bir ihbar mektubuyla başlattı.

FETÖ, hayali terör örgütü isimleri üreterek Recep Tayyip Erdoğan ve yakın çevresi, siyasetçi, gazeteci, yazar, STK temsilcileri ve iş adamlarının aralarında bulunduğu binlerce kişiyi 3 yıl boyunca dinledi. Özel Yetkili Savcı Adnan Çimen soruşturmayı 4 sayfalık hayali bir ihbar mektubuyla başlattı. FETÖ’cüler, “hükumeti devirmeye teşebbüs etme” suçundan yargılandı.

Screenshot_24
Sahte İhbar Mektubu

Özel Yetkili Savcı Adnan Çimen soruşturmayı 4 sayfalık hayali bir ihbar mektubuyla başlattı. İllegal soruşturmayı yürütenler, ihbar mektubunun bir kenarına ‘Tayyip Erdoğan’ yazdı. ‘Tayyip Erdoğan’ yazısı bir ok işaretiyle belirgin hale getirildi.

Derin Kulak Pensilvanya

Darbe çetesinin, hayali terör örgütü isimleri üreterek Başbakan Erdoğan, yakın çevresi, siyasetçi, gazeteci, yazar, STK temsilcileri ve işadamlarının aralarında bulunduğu binlerce kişiyi 3 yıl boyunca dinlediği ortaya çıktı. Çağlayan Adliyesi’nden, Türkiye tarihinin en büyük dinleme skandalına delil olacak belgeler çıktı. Adliyede göreve başlayan yeni savcıların bulduğu ve ‘paralel yapı’nın şimdiye dek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gizlemeyi başardığı 125 klasör belge, Türkiye’de binlerce yazar, çizer, sanatçı, siyasetçi ve akademisyenin an be an kayda alındığını ortaya koydu. Binlerce isim bazen 17 Aralık-25 Aralık soruşturmaları, bazen de Gezi Parkı eylemlerine ilişkin dosyalar kapsamında dinlendi.

Başbakan Erdoğan ve yakın çevresi için ‘Selam Terör Örgütü’ adlı bir örgüt uyduran paralel yapı, 2011 yılından bu yana her konuşmayı ‘tape’leyip arşivledi. Devletin bütün kurumlarına sızan ‘paralel yapı’nın hükümeti darbe ile devirdikten sonra siyasetçi, gazeteci, yazar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişiyi cezaevlerine doldurma planına ilişkin belgeler ortaya çıktı.

Korkunç plan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarının ardından kayıtsız dinlemeler yapıldığını tespit etmesiyle deşifre oldu. Çağlayan Adliyesi’nde göreve başlayan yeni savcılar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gizlenen 125 klasöre ulaştı. Paralel yapının gizli kayıt listesi niteliğindeki klasörlerde bulunan 3 bini aşkın ismin, çeşitli soruşturmalar kapsamında yıllarca dinlendiği belirlendi.

Selam Terör Örgütü!

Paralel yargı üyelerinin imza attığı illegal dinlemelere meşru zemin kazandırmak amacıyla çeşitli soruşturmalar kullanıldı ve dinlenecek isimler bu dosyalara dahil edildi. Bazı isimler 17 Aralık-25 Aralık operasyonları kapsamında, bazıları ise daha önceki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmalarda dinlendi. Vandal protestoculara ceza öngörmeyen paralel yargının, vandalizm ile ilgisi olmayan birçok ismi Gezi soruşturmasına dahil ederek ‘arşivlemesi’ dikkat çekti.

Başsavcılık, incelemeyi derinleştirdikçe başta Başbakan Erdoğan olmak üzere Türkiye’nin önde gelen birçok ismini dinlemek için paralel yapının bir ‘terör örgütü’ uydurduğunu da ortaya çıkardı. 2011/762 nolu dosya kapsamında neredeyse tüm Türkiye’yi kendilerinin uydurduğu ‘Selam Terör Örgütü’ bahanesiyle dinleyen paralel yapı, dinleme ve fişleme işini 7 Şubat 2012’deki MİT krizinden önce, 2011 yılında başlattı.

2011’de dört sayfalık bir ihbar mektubu üzerine başlayan soruşturma eski Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen’in talimatıyla hayata geçti. Soruşturmayı daha sonra TMK Savcısı Adnan Özcan sürdürdü. Soruşturmayı yürütenler dört sayfalık ihbar mektubunun bir kenarına ‘Tayyip Erdoğan’ notu düştü. Belgelerin üzerindeki ‘Tayyip Erdoğan’ ibaresi daha sonra eklenen bir ok işaretleriyle belirgin hale getirildi. 5 kişiyle başlayan soruşturmaya önce Dönemin Başbakanı Erdoğan, daha sonra başta danışmanlar olmak üzere Erdoğan’ın tüm çevresi dahil edildi.

İlerleyen tarihlerde soruşturma bahanesiyle kayıt listesine sivil toplum kuruluşları temsilcileri, gazeteciler, yazarlar, öğretim üyeleri, iş adamları, siyasetçiler, medya kuruluşlarının santralleri ve bankalar da eklendi.

Arşiv Böyle Oluşmuş

Başsavcılığın ilk bulgularına göre dinlenenlerin sayısı 3064’ü buluyor. Fakat takipteki isimlerin çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Dinlenen kişilerle bağlantılı olarak, on binlerce kişinin telefonunun yıllarca dinlendiği tahmin ediliyor.

Dinlenen bazı numaraların karşısında ‘X’ ya da ‘Ahmet’, ‘Mehmet’, ‘Merve’, ‘Sevda’ gibi isimlerin yer alması dikkat çekiyor. Başsavcılık şimdi bu kişilerin kim olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Bu isimlerden kimlerin mahkeme kararıyla ya da hangi gerekçeyle dinlendiği henüz bilinmiyor. Telefonu dinlenen kişilerin ticari sırlarının üçüncü kişilere verilip verilmediği, şantaj yapılıp yapılmadığı merak ediliyor.

Screenshot_17
Yeni Şafak, 24 şubat 2014 tarihli, ‘Derin Kulak Pensilvanya’ başlıklı haberinde paralel yapının uzun süredir yasadışı olarak bir çok üst düzey devlet yetkilisini dinlediğini ortaya çıkardı.

Paralel Örgüt 7 Bin Kişiyi Dinledi

Devlet içinde çöreklenen paralel devletin, TMK savcıları Adem Özcan ve Adnan Çimen’in ‘Selam Terör Örgütü’ soruşturması kisvesi altında mahkemelerden aldığı izinlerle yedi binden fazla kişiyi dinlediği ortaya çıktı. Tarihin en büyük telekulak skandalı ortaya çıktı.

STAR gazetesinin haberine göre, 17 Aralık darbe girişimine kalkışan paralel yapı, dosya numarası 2011/762 olan belge ile ‘Selam Terör Örgütü’ iddiasıyla Ertuğrul Özkök’ten Yusuf Ziya Cömert’e, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dan İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya kadar yedi binden fazla ismi terör örgütü üyesi diye dinlemeye almış. Savcılar Adem Özcan ve Adnan Çimen’in başlattığı dinlemelerin yaklaşık 3 yıldır yapıldığı iddia edildi.

Savcı Adnan Çimen, HSYK kararnamesiyle özel yetkili TMK savcılığı görevinden alınarak Büyükçekmece Adliyesi’ne atanmıştı. KCK soruşturmalarını yürüten Çimen, Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu gibi isimlerin tutuklanmasını istemişti. Çimen en son Gezi Parkı gösterileri sırasında işlenen memur suçlarını soruşturuyordu.

Savcı Adem Özcan ise, 7 Şubat 2012’de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasının ardından dosyadan alınan savcı Sadrettin Sarıkaya’nın yerine atanmıştı. Bu dosya daha sonra Başsavcılık tarafından Özcan’dan alınarak dönemin Başsavcıvekili Oktay Erdoğan’a verilmişti. Son olarak adliyede yaşanan değişikliklerle savcı Adem Özcan, soruşturma savcılığından alınarak sadece duruşma savcısı olarak görev yapmasına karar verildi.

Caroline Koç’u Bile Dinlemişler

Bir yasadışı “telekulak skandalı” daha patladı. “Terör örgütü üyeliği, organize suç örgütü üyeliği” gibi suçlamalar ve uydurma isimlerle dinlenen ünlüler arasında Caroline Koç ve Vuslat Doğan Sabancı da var.  İş dünyası, gazeteciler ve siyasilerin de olduğu bazı ünlü isimlerin sadece telefon hatlarının dinlenilmesiyle yetinilmeyip IMEI numarası üzerinden telefon cihazının da takip edildiği ortaya çıktı. IMEI numarası üzerinden yapılan dinleme sayesinde, telefon numarası değiştirilse bile dinlemeye alınan telefon cihazına takılan tüm telefon hatları da dinlemeye takılmış oldu. Telefon cihazı dinlenen ünlüler arasında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un eşi Caroline Nicole Koç, Mehmet Emin Karamehmet, Mustafa Süzer, Altaca Dershaneleri’nin sahibi Erol Altaca, Hüsamettin Kavi, Mehmet Yörük, Ali İhsan Karacan, Süleyman Kocakaya, TÜSİAD Başkan Danışmanı Memduh Karakullukçu gibi isimler yer aldı.

Screenshot_18
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmetli Mustafa Koç’un eşi Caroline Nicole Koç

Sözde Selam Tevhid Örgütü kapsamında binlerce kişiyi dinleyerek mağdur edildiği gerekçesiyle Fetullah Gülen, Emre Uslu, Yurt Atayün’ün de aralarında bulunduğu 122 şüpheli hakkında dava açıldı. Tahşiyeciler grubuna yönelik kumpasın deşifre olmasıyla da 14 Aralık 2014’te operasyon yapıldı.  Tahşiyecilere yönelik kumpas nedeniyle Hidayet Karaca ve Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında bulunduğu 32 kişi hakkında dava açıldı.

Bozdağ’dan Telekulak Skandalı Açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, paralel yapının skandal dinlemeleriyle ilgili hukuk sürecinin işleyişini anlattı:

“Bir savcının veya hakimin yasalarla verilen görevleri, yasalara rağmen farklı şekilde yaptığı veya yetkilerini yasa sınırlarını aşarak kullandığına ilişkin herhangi bir durum olduğu zaman HSYK Teftiş Kurulu harekete geçer ve bunlarla ilgili inceleme, soruşturma yapar ve sonucuna göre de meslekten ihraca varıncaya kadar bir disiplin yaptırımı, artı bir ceza hukuku bakımından yargılanmasını gerektiren bir durum varsa da yargılanma yolunu açar ve bunlarla ilgili yargılama işi yapılır. Şuanda  HSYK 3. Daire inceleme ve soruşturma yetkili daire. Bu konuda bir toplantı yaptılar ve karar aldılar. Kurul başkan onayı bu inceleme veya soruşturma yapılacaktır ama henüz bana gelmedi. Geldiğinde bunu bekletmeden incelenmesi veya soruşturması hangi tür karar alındıysa, o karar çerçevesinde bir soruşturma yapılmasını sağlayacağım.”

BBP’yi Telekulakla Dizayn Etmişler

Siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve iş adamı 432 kişiyi FETÖ adına dinlediği ortaya çıkan istihbaratçı polislerin, telekulak için seçtikleri zaman dilimi dikkat çekiyor. Bunlardan en önemlisi BBP ile ilgili… Siyaseti dizayn etmek isteyen paralel örgüt, BBP lideri Yazıcıoğlu’nun şaibeli bir kaza sonucu hayatını kaybetmesinin hemen ardından harekete geçerek 3 isim için mahkemeden karar çıkardı. Yazıcıoğlu Mart 2009’da öldü; 24 Mayıs’ta BBP Genel Kurulu toplandı. Fakat FETÖ, partinin önemli isimleri Yalçın Topçu, Mustafa Destici ve Hasan Çağlayan’ı 10 gün önceden dinlemeye başlamıştı. FETÖ üyelerinin bazı siyasilere uyguladığı zaman ayarlı takip ise dikkat çekiyor.

O dönem BBP Genel Başkanı olan merhum Muhsin Yazıcıoğlu, 2009 yılı mahalli seçimleri için kampanya sırasında 25 Mart 2009 tarihinde meydana gelen şaibeli bir helikopter kazası sonrası hayatını kaybetmişti. 24 Mayıs 2009’da ise BBP Genel Kurulu toplanarak partinin yeni yönetimi belirlenmişti. Paralel örgüt, bu tarihten sadece 10 gün önce, partinin ağır topları Yalçın Topçu, Mustafa Destici ve Hasan Çağlayan hakkında dinleme kararları çıkardı. Bulgulara göre FETÖ, bu üç ismi 14 Mayıs 2009’da dinlemeye başladı. Siyaseti her yöntemi kullanarak dizayn etmek isteyen örgüt, genel kurul toplantısı öncesi parti yöneticilerini dinleyerek BBP’nin kongre sürecini ve yeni yönetimini adım adım izledi.

Screenshot_20
Yalçın Topçu, Mustafa Destici ve Hasan Çağlayan

‘Telekulak Skandalı’nda 100’e Yakın Hakime İnceleme

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK), siyasetçiler, bürokratlar, iş adamları ve ünlülerin sahte isimlerle dinlenmesine ilişkin 100’e yakın hakimle ilgili inceleme başlatıldığı öğrenildi. HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa’nın 2008-2009 yıllarında yapılan dinlemelere ilişkin yürüttüğü soruşturma sırasında Paralel Devlet Yapılanması’nın iş dünyasını ve gazetecileri dinlediği ortaya çıkmıştı.”Terör örgütü üyeliği, organize suç örgütü üyeliği” gibi suçlamalarla ve uydurma isimlerle dinlenen ünlüler arasında iş dünyasının önde gelen isimleri yer aldı. Ayrıca ünlü gazeteciler ve bürokratların da uydurma suçlamalarla defalarca mahkeme kararı aldırılarak dinlendiği tespit edildi.

Gerçek isimlerin yazılmadığı usulsüz dinleme kararlarında yer alan telefon numaralarının kimlere ait olduğu, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kayıtlarından karşılaştırılarak belirlendi. Üçer aylık periyotlarla tekrarlanan ve 2 yıl süren “telekulak skandalının”, 2008 yılı başından 2009 yılı sonuna kadar devam ettiği, bazı ünlüler için 6 kez mahkeme kararı çıkartılarak yasa dışı dinlemelerin sürdürüldüğü belirtildi.

Screenshot_21

Paralel Casusların Telekulak Davası Başladı

İstanbul, Tekirdağ ve Edirne emniyet müdürlüklerinde Paralel Yapı’nın yasa dışı dinlemelerine ilişkin 23’ü tutuklu 143 polis hakkında açılan dava dün başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmaya, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanık ile başka davadan tutuklu 5 sanık ve 95 tutuksuz katıldı.

Şarkıcı Fulden Uras, yazar Latif Erdoğan ile bazı gazeteciler de mağdur ve müşteki olarak yer aldı. Müştekiler tutanağa geçirildikten sonra duruşma salonundan ayrılırken tutuksuz sanıklar, izleyiciler kısmına oturdu. Kimlik tespitleri yapılırken Yılmazer, “Adreslerinizi söylemeyin. Bu bilgiler terör örgütlerine gidiyor. Görmüyor musunuz, basın mensupları burada. Sayfa sayfa yazıyorlar” dedi.

Bazı polisler “Emredersiniz müdürüm” derken, mahkeme başkanı Ahmet Civelek, Yılmazer’e “Siz müdahale etmeyin. İsteyen adresini verir, isteyen vermez” dedi. Sanık avukatları, diğer Paralel davalarda olduğu gibi bu davada da reddi hakim ve usule ilişkin taleplerle mahkemeyi oyalamaya çalıştı.

Davada, tüm şüphelilere “hükumetini devirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Yılmazer hakkında bin 924, Demirhan hakkında ise 5 bin 735 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Davada, 266 mağdur ve müşteki bulundu.

Screenshot_22
İstanbul İstihbarat Şube’nin FETÖ’cü Eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer

 

KAYNAKLAR:

Yeni Şafak – Derin Kulak Pensilvanya 

Sabah – Paralel Örgüt 7 bin kişiyi dinledi

Cumhuriyet – Caroline Koç’u bile dinlemişler

Haber7 – Bozdağ’dan Telekulak skandalı açıklaması

Star – BBP’yi telekulakla dizayn etmişler

Star – Telekulak skandalında 100’e yakın hakime dinleme

Sabah – Paralel casusların telekulak davası başladı

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin