Kumpaslar

Tahşiyeciler Kumpası

Molla Muhammed olarak anılan Mehmet Doğan, Fethullah Gülen'in çeşitli fikirlerine karşı çıkışı ile bilinen bir emekli imamdır. Mehmet Doğan, özellikle dinler arası diyalog olarak adlandırılan uluslararası projelere muhalefetiyle FETÖ'nün hedefine girdi. İmzasız gelen bir mektup ile Mehmet Doğan ve Risale-i Nur Cemaati'ne operasyon yapıldı.

Mehmet Doğan, FETÖ elebaşı Gülen’e karşı çıkışları ile öne çıkan emekli bir imamdır. Dinler arası diyalog projesine muhalefet eden Mehmet Doğan, özellikle bu sebeple FETÖ’nün hedefine girdi. İmzasız gelen bir mektup ile Mehmet Doğan ve Risale-i Nur Cemaati’ne operasyon yapıldı. 

Tahşiyeciler ismiyle kamuoyunda bilinen cemaat, esas itibariyle Taşhiye yayınlarının sahibi bir Risale-i Nur cemaatidir. Cemaatin lideri 66 yaşındaki Mehmet Doğan, Fethullah Gülen’in dinler arası diyalog arayışına muhalefetiyle bilinir.

va
Fethullah Gülen, 6 Nisan 2009’daki vaazında Tahşiye kelimesini kullanarak süreci başlattı.

Elebaşı Gülen, 6 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirdiği konuşmasında ilk kez ‘Tahşiyeciler’ ifadesini kullandı. Gülen’den iki gün sonra, 8 Nisan 2009 tarihinde, Zaman gazetesinde “Tahşiye diye bir şey icat edebilirler” ifadelerinin geçtiği haber yapıldı.

Kamuoyunu Yönlendirme 

Zaman gazetesindeki haberden yalnızca bir gün sonra, 9 Nisan 2009 tarihinde Samanyolu TV’de yayınlanan Tek Türkiye dizisinde Tahşiyeciler grubu hedef gösterildi. Tek Türkiye dizisinin 22 Nisan 2009 tarihli bölümünde de yine “Tahşiye” konusuna yer verildi.

tek-türkiye-dizisi-resmi
STV’de yayımlanan FETÖ’nün operasyonel dizisi.

Kumpası Kuran FETÖ’cü Polis

24 Nisan 2009 günü, FETÖ’cü polis müdürü Ali Fuat Yılmazer, Tahşiyeciler üzerine bir rapor kaleme aldı. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının mimarlarından Ali Fuat Yılmazer, Hrant Dink cinayeti soruşturması ve FETÖ üyeliği kapsamında tutuklandı.

506021
İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube’nin eski FETÖ’cü Müdürü Ali Fuat Yılmazer

Kumpası Kuran Polislerin Çelişkili İfadeleri

Operasyonda 3 adet el bombası bulunduğu duyuruldu. Ancak bombanın bulunuş anını polislerden başka kimse görmedi. Bombanın bulunuş anına ilişkin kamera görüntüsünün mevcut olmadığı söylendi. Polis kamerası ise şüpheli şekilde bombaların bulunmasından sonra çekim yaptı. Bulunan bombalarda, davada yargılanan 50 sanıktan hiçbirinin parmak izi çıkmadı.

Üç bombanın üzerinde bulunan parmak izleri aramayı yapan polislere ait çıktı. Aramayı yapan polislerin ifadelerinde, bombaların bulunuş anıyla ilgili çelişkiler mevcut.

1435215192818

Polis memuru Kadir Gümüş: “Arama sırasında benim elimde eldiven vardı, diğer arkadaşlarda da vardı. Ben aramayı eldivenle yaptım ama ancak arama sırasında eldiven yırtılmış olabilir, tam olarak hatırlamıyorum.”

Polis memuru Cemal Aslan: “Aramada eldiven kullandım, ancak aramalar sırasında kullandığımız ameliyat eldiveni bir süre sonra yıpranmaktadır, bu yüzden bir süre sonra çıkarmış olabilirim.”

Ayrıca Tahşiyeciler’e yapılan baskınlarda ele geçirilen bomba ile Zir Vadisi’nde yapılan kazılarda çıkan sis bombasının seri numaralarının aynı olduğu tespit edildi. Ergenekon ve El – kaide gibi farklı gruplarla ilgili yapılan operasyonlarda aynı bombanın iki defa bulunması şok etkisi yarattı.

yanlislikla-mahkemed-c509acff5b8555142f8b

Zaman Gazetesi Tahşiyecileri Karaladı

Fethullah Gülen, Pensilvanya’dan işaret verdikten sonra harekete geçen Zaman gazetesi, dosyada Taşhiyeciler grubu olarak geçen Risale-i nur cemaatinin El Kaide ile bağlantılı olduğuna ilişkin çok sayıda haber yaptı.

zaman-tahsiye-
Zaman, 27 Aralık 2014 tarihli “Tahşiyeciler-El Kaide bağlantısını MİT raporları deşifre ediyor” başlıklı yazıda, İdris Naim Şahin’in Tahşiyeciler kumpasına ilişkin açıklamalarına yer veriyor.

Senaristten Karanlık Kurul İtirafı

Tahşiyecilere yönelik kumpas operasyonu kapsamında gözaltına alınan Tek Türkiye dizisinin senaristi, “Dizideki karanlık kurul senaryosunu biz yazmadık. O bölümler yazılı olarak geldi.” diye konuştu.

senaristler-karanlik_6264

FETÖ’cü polis müdürü Bayram Özbek, STV dizilerinde senaristlik yaptığını bizzat kendi sitesinde itiraf etti. Soruşturmanın başladığını öğrendikten sonra hemen sitesini kapattı.

1442700326993

“Fethullah Gülen’i Seviyor musun” Sorusu

Tahşiye Yayınevi çalışanı Abdulhak Akkuş, gözaltına bulunduğu sırada polislerin ‘Gülen’i seviyor musun?’ diye sorduklarını, kendisinin deİsrail ile işbirliği yapanları sevmem’ diye cevap verdiğini belirtti. Akkuş ayrıca verdiği cevaptan sonra kendisine fiziksel şiddet uygulandığını söyledi.

zaman-a-abone-ol-ve-para-ver

Kumpasın FETÖ’cü İsimleri

Tufan Ergüder, Tahşiyeciler operasyonunu yürüten iki isimden biri.  Ergenekon, Balyoz ve KCK operasyonlarını ise başından beri yürüttü. 14 Aralık 2014 tarihinde paralel yapı operasyonunda gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

eski-emniyet-muduru-tufan-erguder-tahliye-oldu-7741284_x_8267_o
İstanbul Terörle Mücadele Şube’nin FETÖ’cü Eski Müdürü Tufan Ergüder

Mutlu Ekizoğlu, Odatv, Şike, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını yöneten ekibin beyin takımı arasında yer aldı. FETÖ mensubu olan Ekizoğlu 2015 yılında meslekten ihraç edildi.

ekizoglu_nun_kini_sonunu_getirdi_h68200_7ed3c
Organize Suçlarla Mücadele Şube’nin FETÖ’cü Eski Müdürü Mutlu Ekizoğlu

Tahşiyeciler soruşturmasını yürüten savcı Kadir Altınışık, Hanefi Avcı’yı Devrimci Karargâh’ta sorgulayan savcı olarak da karşımıza çıkıyor. Altınışık aynı zamanda, Cumhuriyet gazetesine konan bombaları Ergenekon ile bağlayan iddianameyi yazan ve İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası’nda Taraf gazetesine gelen belgelerle ilgili ifade alan savcıdır. Son olarak ise, 15 Temmuz Fethullahçı Darbe Girişimi’nin ardından gözaltına alındı.

hanefi_avci_aa
Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı

Tahşiyeciler Operasyonunun Kronolojisi

06.04.2009: Fethullah Gülen ilk kez 06.04.2009 tarihinde ‘Tahşiyeciler’ adını kullandı.

08.04.2009: Zaman Gazetesi’nde ‘Tahşiye diye bir şey icat edebilirler’ ifadelerinin geçtiği haber yapıldı.

09.04.2009: Samanyolu TV’de yayınlanan Tek Türkiye dizisinde Tahşiyeciler grubu hedef gösterildi.

22.04.2009: Tek Türkiye adlı dizide yeniden Tahşiye konusu işlendi.

24.04.2009: İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne operasyonu başlatan imzasız mektup geldi.

26.05.2009: Nuh Gönültaş, “Tahşiyeciler deşifre oldu, başka isim bulmalıyız” yazısı yazdı.

06.05.2009: Terörle Mücadele Şubesinin talebiyle adli teknik takip başlatıldı.

04.11.2009: Örgüt ismi El Kaide Terör Örgütü olarak değiştirildi.

22.01.2010: 16 ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. 122 kişi gözaltına alındı.

KAYNAKLAR:

Sabah – Fethullah Gülen’i ilk kez açığa düşüren o vaaz

Türkiye – Sana yalan söylüyorlar şakirt!

Cumhuriyet – ‘Tahşiyeciler’ operasyonu böyle duyurulmuştu

Akşam – ‘Karanlık Kurul‘u yazıp bize verdiler

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin