Kumpaslar

Selam ve Tevhid Kumpası

2011 yılında Emniyet’e yapılan ve birçok bürokrat, asker, istihbaratçı ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu kişilerin örgütlü bir şekilde İran adına casusluk faaliyetlerinde bulunulduğunu iddia eden yeni bir Selam – Tevhid terör örgütü soruşturması başlatılmıştır. Bu soruşturma kapsamında birçok siyasetçi, bürokrat, asker, sivil toplum örgütü temsilcisi, işadamı kanunsuz olarak dinlenmiştir, tartışmalı bir sürecin ardından 22 Temmuz 2014’te takipsizlik kararı verilerek soruşturma sona erdirilmiştir.

Screenshot_17

Selam ve Tevhid Soruşturması Savcısı: Adnan Çimen

Kumpasın içeriği: 2011 yılında Emniyet’e yapılan ve birçok bürokrat, asker, istihbaratçı ve siyasetçilerinde aralarında bulunduğu kişilerin örgütlü bir şekilde İran adına casusluk faaliyetlerinde bulunulduğunu iddia eden yeni bir Selam tevhid terör örgütü soruşturması başlatılmıştır, bu soruşturma kapsamında birçok siyasetçi, bürokrat, asker, sivil toplum örgütü temsilcisi, işadamı kanunsuz olarak dinlenmiştir da tartışmalı bir sürecin ardından 22 Temmuz 2014’te takipsizlik kararı verildi ve soruşturma sona erdi

Amaçlanan: İslamcı grup ve cemaatlerin tamamı tasfiye edilmek istendi. Gülen ve görüşlerine karşı olanlara operasyon başlatılarak biat ettirilmek amaçlandı. Erdoğan ve hükumet düşürülmek istendi. Anadolu Ajansı başta olmak üzere Gülen ve yapılanmasına destek vermeyen birçok medya kuruluşuna 2014’ün Ocak ayında operasyonlar başlayacaktı.

2009’dan itibaren başladı ancak davanın savcısı iddianameye 2013 diye yazmış. Dava dosyasında 2009’dan 2010’dan evraklar olmasına rağmen nasıl 2013’te başlar.

Kumpasın en tepesinde Fetullah Gülen var. Yurt Atayün, Ömer Köse ve binbaşı, albay rütbeli birçok asker de bu kumpası yönetenler arasındaydı.

Masa başında dünya kadar krokiler var. İHH Başkanı Bülent Yıldırım güya terör örgütü lideri. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı olayın merkezine oturtulup. Sahte ve düzmece delillerle saydın isimlere ve devletin kurumlarına gizlice sızıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 21.07.2014 tarihli Kovuşturmaya Yer Olmadığı (KYO) kararının içeriği:  “Selam-Tevhid Örgütü”ne yönelik olduğu ifade edilen, 12.05.2010 tarihinde başlatılıp 3 yıl 7 ay 5 gün devam ettirilen, dernek, cami ve kurumların da dinlemeye alındığı 251 şüpheli hakkında ‘Kamu davası açılmasını gerektirir yeterli şüphe oluşturacak delil bulunmadığından KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA’ kararı verilmiştir.

İşte paralel yapının 242 kişilik gözaltı listesi

Paralel örgüt amacına ulaşabilseydi Tevhid Selam Kudüs Ordusu terör örgütü soruşturması kapsamında tam 242 kişiyi gözaltına alacaktı. İşte 242 kişilik o liste.

Hedefine Başbakan Erdoğan’ı koydukları Selam Tevhid terör örgütü soruşturmasını bahane eden Paralel örgütün hedefi, tıpkı Balyoz ve Ergenekon’da olduğu gibi, kendilerine muhalefet ettiğini düşündükleri herkesi bir torbaya doldurup hapse atmaktı.

Emniyet’te 22 ilde eşzamanlı operasyon, resmi kıyafetli polislere de gözaltı

İstanbul sabahın ilk ışıklarına operasyon ile uyandı. Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin hedefindeki isimler ise bu sefer meslektaşları oldu. İki ayrı şubenin gerçekleştirdiği operasyonların hedefindeki isimler polis olsa da, suçlamalar farklıydı. Gözaltına alınan polisler arasında resmi kıyafetli olanların da bulunması dikkat çekti. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ilk aşamada 52’si yakalanan 76 şüpheliye yöneltilen suçlama, ‘Casusluk’… Şüphelilerin, sahte örgüt yaratıp, Başbakan ve MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu binlerce kişinin telefonlarını dinlediği öne sürüldü.

“Selam Tevhid’de kumpas” iddianamesi

“Selam Tevhid’de kumpas” iddianamesinde, “2011/762 sayılı dosya (sözde Kudüs ordusu terör örgütü soruşturması), acele bir şekilde kapatılarak emniyet müdürlüğünden gizlice çıkarılmak istendi ve dinleme işlemlerine ilişkin log kayıtları silinerek dosya üzerinde yapılan işlemler gizlenmeye ve yok edilmeye çalışıldı. Şüphelilerin gerçekleştirdikleri eylemin vahametini bildikleri ve suç delillerini imha etme amacı taşıdıkları anlaşıldı” denildi.

Ekran Resmi 2016-07-25 01.25.51

“Selam Tevhid’de kumpas” soruşturması

‘Selam Tevhid’de kumpas” soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı alınan şüpheli polislerin, yürüttükleri kumpas dosyasının, Ocak 2012’de İsrail istihbarat servisinden gelen bir ihbarla başlattıkları iddia ediliyor. İhbarda, İsrail’in farklı ülkelerdeki iki büyükelçiliğine 2012 yılının başında yapılan saldırıya ilişkin bilgiler yer alıyor. Şüpheli polisler de söz konusu büyükelçiliklere yapılan saldırıyı, Türkiye’deki bazı isimlerin üzerine yıkmaya çalıştıkları, bu kişiler ile devletin üst düzeyinde görev yapanları terörle irtibatlandırmaya çalıştıkları öne sürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili İrfan Fidan tarafından yürütülen ”Selam Tevhid’de kumpas” soruşturması kapsamında, elde edilen yeni deliller doğrultusunda, İstanbul’daki kumpas sürecine benzer bir durumun FETÖ/PDY şüphelilerince Ankara’da yapılmaya çalışıldığı tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen savcılık aralarında bir merkez valisi ve üst düzey emniyet görevlilerinin de bulunduğu 26 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Selam Tevhid Dosyasında Mehmet Altan’a Kıyak

Mehmet Altan Selam Tevhid dosyası kapsamında fiziki takibe yakalandı. Selam Tevhid dosyasını yürüten FETÖ’cü polis müdürleri Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer AKABE Vakfı’nı mercek altına aldı. Vakfın Genel Müdürü Hüseyin Avni Yazıcıoğlu takip edilirken, 1 Haziran 2012’de Mehmet Altan’ın vakfa geldiği tutanak altına alındı. Ancak vakfa gelenlerin tamamı şüpheli olarak yer alırken, FETÖ’cü polis müdürleri Altan’ın ismini şüpheliler arasına eklemedi.

mehmet-altan-akabe-vakfi
AKABE Vakfı’na gelen Mehmet Altan çeşitli görüşmelerde bulundu.

“MİT tırları” ve “Selam Tevhid” davaları birleştirildi

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görülen ve gizlilik kararı verilen “Adana ve Hatay’da MİT’e ait tırların durdurulması”na ilişkin davaya devam edildi. Duruşmada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) “Selam Tevhid” soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik davanın asker sanıklarının dosyasının bu davayla birleştirilmesi kararı kabul edildi.”Adana ve Hatay’da MİT’e ait tırların durdurulması”na ilişkin davanın 6’ncı duruşması, Yargıtay Konferans Salonu’nda yapıldı.Gizlilik kararı nedeniyle basına kapalı yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, eski savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Ahmet Karaca, jandarmalar eşliğinde getirildi. Duruşmaya, sanıkların eşleri ve çocukları da alındı.İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ/PDY’nin “Selam Tevhid” soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik açılan davanın 23’ü tutuklu asker sanıklarının dosyası ile bu dava arasında “şahsi ve hukuki irtibat” bulunduğu gerekçesiyle davaların birleştirilmesi kararı vermişti.

Ekran Resmi 2016-07-25 01.27.44

‘Selam Tevhid’de kumpas’ davasında iddianame okunuyor

“Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”nın (FETÖ/PDY) “Selam Tevhid” soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik açılan dava kapsamında firari sanıklar Fetullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse’nin de aralarında bulunduğu 22’si tutuklu 81 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki kapalı duruşmaya, sanıklar ile avukatları katıldı. Duruşmaya, 10 bin 529 sayfalık iddianamenin okunmasıyla devam edildiği öğrenildi. İddianamenin 6 bin sayfasının okunduğu belirtildi. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, tutuklu sanıkların ve avukatlarının tahliyeye yönelik taleplerinin alınması bekleniyor.

Ekran Resmi 2016-07-25 01.28.55
Eski emniyet müdürü Yurt Atayün

54 savcı ve hâkime ağırlaştırılmış müebbet

FETÖ’nün Selam Tevhid kumpasıyla ilgili soruşturma sonucunda 54 hâkim ve savcı hakkında darbe girişimi, casusluk ve silahlı terör örgütü kurma suçlarından ağırlaştırılmış müebbet istendi

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) “Selam Tevhid” soruşturmasında kumpas yaptığına dair HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın hazırladığı yaklaşık 800 sayfalık rapor doğrultusunda Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Aydıner iddianame hazırladı. Aydıner Selam Tevhid’de kumpas soruşturması kapsamında 49’u açığa alınan biri emekli, 4’ü görevde 54 hakim ve savcı hakkında hazırladığı 3 bin 149 sayfalık iddianamede şu suçlamalara yer verdi: “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri (devlet sırrı) açıklama ve bu suça teşebbüs etmek”, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”, “Suç uydurmak”, “Özel hayatın gizliliğinin ihlal etmek”, “Hukuka aykırı olarak elde edilen verileri kaydetmek”, “Suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “Resmi belgede sahtecilik”, “Görevi kötüye kullanma.” İddianamede bir ağırlaştırılmış müebbet, 1 müebbet ve 31 yıl 2 aydan 67 yıl 3 aya kadar hapis cezaları istedi. İddianame terör ve örgütlü suçlar davalarına bakan Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme heyeti, iddianamenin kabulüne karar verirse 54 şüpheli 1. sınıf savcı ve hakim oldukları için Yargıtay’da yargılanacak. HSYK tarafından 54 hakim ve savcının 49’u hakkında 14 Temmuz 2015’te görevden uzaklaştırılmalarına karar verilmişti. 54 savcı ve hakim hakkında da Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi 3 Kasım 2015’te yurtdışına çıkış yasağı kararı almıştı.

Ekran Resmi 2016-07-25 01.30.46

Kaynaklar:

Sabah – İşte paralel yapının 242 kişilik gözaltı listesi

Hürriyet – Emniyette 22 ilde eşzamanlı operasyon, resmi kıyafetli polislerede gözaltı

Trthaber – Selam Tevhid’te kumpas iddianamesi

Akşam – Selam Tevhid Dosyasında Mehmet Altan’a Kıyak

Sabah – 54 hakim ve savcıya ağırlaştırılmış müebbet

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin