Kumpaslar

Kozmik Oda İhaneti

İsimsiz gelen “Bülent Arınç’a suikast düzenlenecek” iftirası ardından açılan dava bahane edilerek, devletin en önemli sırlarının saklandığı Kozmik Oda’ya girildi ve buradan bilgiler alındı.

İsimsiz gelen “Bülent Arınç’a suikast düzenlenecek” iftirası ardından açılan dava bahane edilerek, devletin en önemli sırlarının saklandığı Kozmik Oda’ya girildi ve buradan bilgiler alındı. Bu kumpası kuran hakim ve kozmik odaya giren görevlilerin FETÖ adına çalıştığı ilerleyen süreçte ortaya çıktı. FETÖ bu kumpas ile askeri savunma sırlarımızı ifşa ederek ulusal güvenliğimizi zayıflatmayı amaçlamıştır.

Kozmik Oda Aramaları ile sonuçlanan süreç, 19 Aralık 2009’da, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hakkında çıkan suikast haberleri ile başladı. Bu olayı ele alan savcılar Genelkurmay Başkanlığında bulunan kozmik odada arama yaptı.

2
Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddialarının gazetelere yansıması

İsimsiz ihbarın söyledikleri şunlardı: “Çukurambar’da, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın evine geliş gidişlerinde, evinin civarında 06 BH… plakalı gri Renault ile 06 …Y 48 plakalı araçları görüyorum. Araçlardan ve içindekilerden şüpheleniyorum. Bülent Arınç’a suikast yapacaklarından şüpheleniyorum.”

12zamankupur20cm
Bülent Arınç’a yönelik suikast iddialarının Zaman Gazetesi’nden haberi

İhbar üzerine Özel Yetkili Savcılara geldi ve Savcı Mustafa Bilgili hemen soruşturma başlattı. Polis ihbar doğrultusunda söylenen adrese gitti ve iki askeri gözaltına aldı. TSK’ya kumpas niteliği taşıyan Kozmik Oda aramaları süreci böylece başladı.

108306
Özel Yetkili Savcı Mustafa Bilgili

Sivil savcılık tarafından aramanın yapıldığı Genelkurmay Başkanlığında bulunan kozmik odada savaş durumunda neler yapılacağı, gizli cephaneliklerin yeri gibi çok sayıda önemli bilgi bulunuyordu.

Screenshot_1

Yapılan aramalarda toplamda 22 kozmik odaya girilerek çok sayıda dosyada inceleme yapıldı.

3

Ancak Arınç’a suikast iddiası ile açılan davanın ilerlememesi ve sonunda ise takipsiz kararı çıkarı çıkarıldı. Kararın satır aralarında, “kozmik oda” olarak adlandırılan Genelkurmay Seferberlik Tetkik Dairesi’nde yapılan aramada elde edilen belgelerin kopyalanarak çalındığına yer verildi.

Screenshot_2

Kozmik odada yapılan aramada alındığı belirtilen “devlet sırrı” niteliğindeki belgelerin ayrıntıları şu şekilde:

Seminer dosyası 2003/1: Yedek personel işlemleri, siyah personel, yardımcı kuvvetler, koruculardan faydalanma, oy tabanındaki hareketlilik, partiler sistemi, tarikatlar, azınlıklar, yeni kurulması gereken gerilla birlikleri konularını içeriyor.

İş takip: 2002-2009 yıllarını kapsayan iş takip çizelgesi.

Kontrollü evrak kayıt defteri: 1-9 Aralık 2002 tarihinden 17 Kasım 2009 tarihinde kadar olan dönemdeki bölümler.

Seferberlik Bölge Başkanlığı: Sorumluluk bölgesi vali ve belediye başkanlarının isimlerinin yer aldığı belge ve kayıtlar. Afyonkarahisar, Ankara, Burdur, Eskişehir, Isparta,Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat illerinin vali ve belediye başkanlarının adlarının bulunduğu, bu illerin erkek-kadın nüfus ile toplam nüfus sayılarının yer aldığı listeler. Çizelgelerde il il beyaz personel, siyah personel, yeşil personel, turuncu personel, yardımcı kuvvet sayıları. Bir başka çizelgede ise bu personellerin isimleri.

Yardımcı kuvvetler sürekli yönergesi: Yardımcı kuvvetlerin yapacağı görevler.

Yardımcı kuvvetler listesi: İsimlerin karşısında ‘Gerilla-Mukavemet- K-K Lojistik’ gibi ibareler.

Eğitim ve öğretim sürekli yönergesi: Gayri nizami harp ile ilgili esaslar belirleniyor ve özel personel, beyaz personel, siyah personel, yardımcı kuvvetler gibi tanımlar.

Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı yönergesi: Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı’nca yürütülen grup ve bireysel gayri nizami harp eğitim ve öğretimleri.

Özel personel faaliyetleri sürekli yönergesi: Gayri nizami harp teşkilatına alınacak özel personelin tespiti, tahkikatı, takip ve kontrolü, özel personel seferberlik hazırlıklarının yapılmasının standart hale getirilmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

Rektörler gizli ibareli dokümanlar: Rektörler ile ilgili bir kısım bilgiler, öğrenci konseyleri kurultayı açılış konuşması bulunuyor.

Kozmik odaya girerek devlet sırlarını çalan hakim Kadir Kayan’dı.

Screenshot_5
FETÖ’cü Hakim Kadir Kayan

Kadir Kayan, 2005 yılında Fethullah Gülen’e yönelik açılan bir davada beraat kararı veren hakim olarak karşımıza çıkıyor. Kayan’ın üye olarak yer aldığı o davanın tutanağı şu şekilde:

yen(3)
Kadir Kaya tarafından FETÖ’nün beraat ettirildiği davanın tutanağı

FETÖ’cü Hakim Kadir Kayan’ı gördüğümüz bir başka yer de Temmuz 2009’da Hizb-ut Tahrir Grubu’na yönelik operasyon bahanesiyle kurulan kumpas. Şüphelilerin birinin evine silah, aydınlatma fişeği konuldu. Hakim Kadir Kayan ise parmak isi incelemesi dahi yapmadan silahları ve fişekleri Süleyman Uğurlu adlı bu kişinin üzerine yıktı. Bu konu Müslümanlar’a yönelik kumpaslarda işlendi.

Screenshot_5
Kadir Kaya’nın iftira ile hazırladığı bir dava tutanağı

Gülen’e beraat kararı verilen bu davada Güvenlik Daire Başkanlığı’ndan da bilgi istendi. Bilgi notunu hazırlayan ise kayyum atamasından önce FETÖ’nün yayın organı olan Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın polis kardeşi H.D.

ekrem-dumanli-zaman-gazetesi
Eski Zaman Gazetesi GYY Ekrem Dumanlı

Kaynaklar:

Radikal – Bülent Arınç’a Suikast İddiası Çöktü, Polislere Soruşturma Açıldı

Taraf – Yirmi İki Kozmik Odaya Girildi

Vatan – Kozmik Oda’dan Hangi Belgeler Çıktı?

OdaTV – En Derin Sırları Bilen Hakim Kim?

Sözcü- Ergenekon ve Balyoz Kumpası Gibi Kozmik Oda da TSK’ya Kumpastı

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin