Kumpaslar

7 Şubat MİT Krizi

7 Şubat 2012'de  MİT yetkilileri bir Cumhuriyet Savcısı tarafından vatan hainliği ile suçlandı. Oslo'da yapılan görüşmelerin tutanaklarında kullanılan ifadeleri ve MİT'in PKK'yı çözümlemek için yaptığı girişimleri hainlik olarak değerlendiren savcı bu yetkililerin evinin etrafını polis ile sardırdı. 

7 Şubat 2012’de  MİT yetkilileri bir Cumhuriyet Savcısı tarafından vatan hainliği ile suçlandı. Oslo’da yapılan görüşmelerin tutanaklarında kullanılan ifadeleri ve MİT’in PKK’yı çözümlemek için yaptığı girişimleri hainlik olarak değerlendiren savcı bu yetkililerin evinin etrafını polis ile sardırdı.

7 Şubat 2012 günü, İstanbul’da özel yetkili savcı Sadrettin Sarıkaya, KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner, eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş ve iki MİT görevlisini ifade vermeye çağırmıştı.

fggg

İfade talimatının zamanlaması da manidardı. Başbakan Erdoğan 26 Kasım 2011’de ameliyat olmuş ve Şubat ayı başında “tamamlayıcı ikinci ameliyat” planlanmıştı. Hakan Fidan, Erdoğan’ı aradı ve dönemin başbakanı Erdoğan, ifade vermeye gitmemesini tembihledi. Erdoğan’ın emri ile Başbakanlık uçağı Ankara’ya uçtu.  Erdoğan daha Ankara’ya gitmeden bu kez Hakan Fidan’ın evinin etrafını Özel Harekat Ekipleri sardı. Birkaç dakika içinde de, “O polisler oradan çekilmezse vur emrini uygulayın” talimatı geldi. Evin etrafını saran polisler geri çekilmek zorunda kaldı.

fggggg

Savcıların ifade talebi MİT Kanunu’na aykırıydı. Bu yüzden durumun savcılara anlatılmasına karar verildi. Nitekim 8 Şubat günü MİT Hukuk Müşavirliği İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak MİT Kanunu’ndaki özel hükümleri hatırlattı. Kanun, böyle bir operasyonun gerçekleştirilemeyeceğini ve Başbakan’dan izin alınması gerektiğini söylüyordu. Ama özel görevli savcılık farklı düşünüyordu. Kanun’da açık hüküm bulunmadığı ileri sürülüyor, MİT mensuplarının KCK’nın içine sızma görüntüsü altında örgüt adına faaliyette bulunduğunu iddia ediyordu. MİT’in itirazı aynı gün reddedilirken, savcı kendisiyle görüşme talebinde bulunan avukatları dinlemek istemedi.

ssss

Savcı, gece yarısı İstanbul’daki MİT Lojmanları için arama kararı çıkarttı. Nöbetçi Mahkeme’den alınan kararda sadece iki MİT mensubunun dairesi değil, aynı kattaki bütün dairelerin de aranması isteniyordu.

Saatler 23.00’ü gösterdiğinde ellerinde arama kararlarıyla lojmanların kapısına gelen polis içeri alındı. Dairelere giren polis memurları saatler süren aramada, ailelerin özel yaşam alanlarını dahi didik didik etti. Bu arada MİT mensuplarının yakalanması için her gün MİT Müsteşarlığına ait resmi binalara birer ekip gönderilmeye devam edildi.

MİT krizinin aşılması için yasal düzenleme yapılması kararlaştırıldı. Yasa teklifi 10 Şubat’ta Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel imzasını taşıyan tek maddelik teklif, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 26’ncı maddesinde değişiklik öngörüyordu. “Soruşturma İzni” başlıklı maddeye göre, MİT mensuplarının veya Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı veya Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin (Özel Yetkili Mahkemeler) görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla, haklarında soruşturma yapılması Başbakan’ın iznine bağlı olacaktı.

Meclise gelen teklif, 17 Şubat’ta kabul edildi. 18 Şubat’ta ise yasa Resmi Gazete’de yayımlandı.

esh_48234

MİT Krizi savcısı Sadrettin Sarıkaya, önce İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görevlendirildi. 2015’te ise Erzurum’a tayin edildi.

xvvcf
Paralel Savcı Sadrettin Sarıkaya

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Selam Tevhid soruşturmasında imzaları bulunduğu gerekçesiyle 54 hâkim savcı hakkında soruşturma başlattı, bu isimlerin 49’u açığa alındı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine 54 hâkim ve savcı hakkında, 3 Kasım günü Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi yurt dışı yasağı getirdi. Bu isimler arasında MİT’e kumpasın savcısı Sadrettin Sarıkaya da bulunuyordu.

Savcı Sadrettin Sarıkaya’nın, hakkında yurt dışı yasağı konulmadan 6 gün önce Atatürk Havalimanı’ndan Almanya uçağına bindiği ortaya çıktı.

Fetö’nün O Dönemki Medyası MİT Krizini Nasıl Gördü?

mit-müsteşarı-hakan-fidan.

Zaman Gazetesi Hakan Fidan’ın savcılığa ifade vermemesini sıradan bir vaka gibi gördü ve “MİT Kanunu”nu ise şöyle ele aldı:
11 şubat 2012

Zaman Gazetesi 7 Şubat MİT Krizinde 5 gün sonra savcının görevden alındığını belirtti. Haber analiz kısmına ise küçük bir not düştü: “Görevden alınan savcılar hep haklı çıktı.”

12 şubat 2012
Zaman Gazetesi, haber analiz kısmına “Görevden alınan savcılar hep haklı çıktı.” içerikli not düştü

Fethullah Gülen’e Yakın İsimler 7 Şubat 2012 ile İlgili O Dönem Neler Dedi?

Gültekin Avcı Başbakan’dan izinsiz MİT’te görevle ilgili soruşturmanın olmayacağını yazdı fakat manipülasyona devam etti:ga1

ga

ga3

Turgay Oğur, “FETÖ Ergenekonculardan kurtardı, MİT KRİZİ de oluversin” konulu twit attı:

to

Gültekin Avcı öldürülen MİT Dış Operasyonlar Dairesi Başkanı Kozinoğlu’nu işaret ederek uyardı:

ga2

Ve  cenazeye önce katil geldi:

ga4

Kaynaklar:

Sabah – Savcı MİT Başkanını İfadeye Çağırdı 

Sabah – MİT Karargâhını Polis Ablukaya Aldı

Kontrgerilla – Ayrıntılarıyla 7 Şubat Krizi

Sabah – MİT Kumpası Savcısı Yurt Dışına Kaçtı

Haber 7- MİT Krizi ve Öncesi Bilinmeyenleri

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin