Anasayfa » FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik operasyonda 164 gözaltı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik operasyonda 164 gözaltı

feto-nun-tsk-yapilanmasi

214 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki gizli yapılanmasına yönelik soruşturmalar hızla yürütülmeye devam ediliyor. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 Eylül’de FETÖ’nün TSK içerisindeki faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik soruşturma başlatıldı. Başsavcılık tarafından İzmir merkezli 41 il ve KKTC’de başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında muvazzaf askerlerin de yer aldığı 214 şüpheli tespit edildi. Haklarında arama kararı verilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik TSK’da FETÖ operasyonu için düğmeye basıldı. Gözaltı kararı verilen şüpheliler arasında, darbe girişimi esnasında Şehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürülen Özel Kuvvetler Tugayı Komutanı darbeci general Semih Terzi’nin oğlu Faruk Terzi de yer almıştı. Dün başlatılan operasyon kapsamında, haklarında gözaltı kararları verilen şüphelilerin yakalanması için sürdürülen çalışmalar neticesinde, 164 şüphelinin emniyet güçleri tarafından yakalandığı belirtildi.

44 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkartıldı

İzmir merkezli 41 il ve KKTC’de FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik 7 Eylül tarihinde başlatılan soruşturmada, 214 şüpheli hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkartılmıştı. 214 şüphelinin 44’ünün aktif olarak göreve devam eden muvazzaf asker olduğu, 69’unun ise 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi oldukları belirtilmişti. Zanlıların 1’inin albay, 1’inin yarbay, 7’sinin yüzbaşı, 7’sinin üsteğmen, 7’sinin teğmen, 41’inin astsubay, 5’inin uzman çavuş rütbesinde olduğu kaydedilmişti. Hakkında gözaltı kararı verilenler arasında, Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürülen Özel Kuvvetler Komutanı darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’nin oğlu Faruk Terzi de bulunuyor. Faruk Terzi hakkında ifade veren bir itirafçının beyanları doğrultusunda, kendisinin ilişiği kesilmeden önce, askeri okulda örgüt tarafından korunduğu ortaya çıkmıştı.

FETÖ’nün TSK yapılanması operasyonunda 7 şüpheli itirafçı oldu

Fethullahçı Terör Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki gizli yapılanmasını deşifre etmeye yönelik İzmir merkezli 41 il ve KKTC’de başlatılan operasyonlar kapsamında, şüphelilerden 137’si yakalanmıştı. Bugün ise 27 kişinin daha yakalanmasıyla gözaltı sayısı 164’e yükseldi. Şüphelilerden 3’ünün hakkında mükerrer soruşturmalar, 3’ünün de sağlık durumları nedeniyle gözaltı kararları iptal edildi. Yakalanan 7 şüphelinin ise “faydalı itirafçı” olması nedeniyle kolluk birimleri tarafından serbest bırakıldığı kaydedildi. Emniyet güçleri, firari durumda bulunan 44 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalarını ise sürdürüyor.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

 

 

Kategoriler