Anasayfa » FETÖ’nün para kasası 13 yıl 9 ay ceza aldı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün para kasası 13 yıl 9 ay ceza aldı

FETÖ'nün para kasası

FETÖ’nün para kasası 2019’da yakalanmıştı

FETÖ’nün para kasası olarak faaliyet gösteren “Kozmik Bacı” lakaplı Yasemin Ören ve hücresine yönelik 19 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilen büyük operasyon sonucu 30 kişi gözaltına alınmıştı.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında başlatılan operasyonda, gözaltına alınanlar arasında örgütün kadın yapılanmasında etkin olarak rol oynadığı tespit edilen Yasemin Ören yer aldı. “Kozmik Bacı” lakaplı Yasemin Ören, ankesörlü telefonlar üzerinden FETÖ mensuplarına ardışık aramalar yaparak örgüte taban oluşturmaya çalışıyordu. Ayrıca FETÖ üyelerinin eşlerine maddi destek sağladığı bilinen Yasemin Ören’in eşi Nihat Ören ile kaldıkları eve düzenlenen baskınla emniyet ekipleri ikilinin evinde yüksek miktarda döviz ve TL cinsinden para ele geçirmişti. Örgütün kadın finansörü Yasemin Ören ve yargılanan diğer 7 sanığı ilgilendiren “örgütün yeniden yapılanması” hakkındaki karar, 28 Nisan 2021 tarihinde verildi.

Karar duruşması görüldü

Karar duruşması Ankara 24.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen tutuklu sanıklardan Yasemin Ören ve eşi Nihat Ören “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10’ar yıl hapis cezası aldı. Ören’e ayrıca “resmi belgede sahtecilik” suçundan 3 yıl 9 ay daha ceza verildi. Sanıklardan Adem Gökçe ve Refigül Aykış’a ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 8 yıl 9’ar ay hapis cezası verildi. Adem Gökçe ayrıca, “resmi belgede sahtecilik” suçundan 3 yıl 9 ay daha hapis cezası aldı. Örgütün kadın yapılanmasından Safiye Güler ve Özlem Tosun, 6 yıl 3’er ay ceza aldı. Aynı suçtan yargılanan Adem Gökçe’nin eşi olan Hatice Gökçe 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

FETÖ’nün para kasası adım adım izlenmişti 

Yasemin Ören, tutuklu ya da firari olan FETÖ üyelerinin eşlerine maddi destek sağlıyor, böylece itirafçı olmalarını engellemeye çalışıyordu. Örgütün para kasası gibi çalışan Ören, himmet adı altında topladığı paralarla gelir sağlıyordu. 2019 yılında hakkında yakalama kararı olan Yasemin Ören’i Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı birimler takip ediyordu. Tokat’ta bulunduğu ve oradan Ankara’ya geldiği tespit edilince fiziki takibe alınan Ören, adım adım izlenmişti. Gittiği birçok farklı büfenin telefonundan örgüt mensuplarıyla iletişim kurduğu ve ayrıca bazı FETÖ’cülerle kafe ve alışveriş merkezlerinde buluştuğu tespit edilen “Kozmik Bacı” kod adlı Yasemin Ören hakkında gözaltı kararı verilmişti. Attığı her adım polis tarafından takip edilen Yasemin Ören ile birlikte 37 kişi hakkında gözaltı kararı verildikten sonra belirli adreslerde 30 kişi tutuklanmıştı.

Kaynak: En Son Haber 

Kategoriler