FETÖ'de Bugün

FETÖ sanığından ilginç savunma: ‘Akıl sağlığım yerinde değil.’

Adana’da FETÖ soruşturması kapsamında yargılanan ve ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen FETÖ sanığı, ceza almamak için akıl sağlığının yerinde olmadığını ve olayları hatırlamadığını öne sürdü.

Örgüt üyesi olmadığını ve ByLock programını kullanmadığını ileri süren F.K, “Ben FETÖ üyesi değilim. Akıl sağlığım yerinde değildir. Beraatımı istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti de sanığın akıl sağlığının yerinde olmadığı iddiası üzerine Adana’daki Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinden rapor aldırılmasına karar verdi.

Hastane doktorları tarafından sanık hakkında hazırlanıp mahkemeye sunulan raporda, ”Suç tarihinde ve halen, davranışlarını yönlendirme yeteneğini kısmen veya ileri derecede etkileyecek akıl hastalığı yoktur. Cezai ehliyeti tamdır.” görüşüne yer verildi.

Mahkeme dosyasına eklenen raporda FETÖ sanığı F.K’nin ilgili kanunda öngörülen ”Kişinin algılama ve irade yeteneklerinden birinin bulunmaması halinde ceza ehliyetinin bulunmadığı kabul edilir.

Ceza ehliyeti olmayanlar işledikleri suçlar nedeniyle cezalandırılmazlar. Ancak haklarında akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirlerine hükmedilebilir.” hükmünden yararlanamayacağı da bildirildi.

Karar duruşmasında da inkâra devam etti

Mahkeme heyeti de karar duruşmasında sanık F.K’nin hastane raporu ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) gelen ByLock tespit değerlendirme tutanağını tekrar okuyarak, örgütün gizli haberleşme programına 28 kere giriş yaptığı yönündeki tespitleri hatırlattı.

Sanık ise ByLock kullanmadığı iddiasını yineleyerek beraatına karar verilmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı ise esas hakkındaki mütalaasında, sanığın örgütün gizli haberleşme programı ByLock’a giriş yaptığının tespit edildiği dikkate alınarak üzerine atılı ”FETÖ üyeliği” suçundan cezalandırılmasına karar verilmesi yönünde görüş sundu.

Mahkeme heyeti de sanık F.K’yi ”FETÖ üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Kaynak: AA

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler