FETÖ'de Bugün

Bekir Bozdağ: ‘Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarı’

Başbakan Yardımcısı ve Hükûmet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın tahliye edilmesine yönelik Anayasa Mahkemesinin aldığı kararın, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibaret olduğunu söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Bozdağ, şu değerlendirmeleri yaptı:

  • Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesinin yetkisi ve görevi dahilindedir. Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.
  • Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır. Anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz, ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez, hiçbir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.
  • Alpay ve Altan kararıyla Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış, suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.
  • Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.
  • Anayasa Mahkemesinin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.”

Kaynak: Habertürk

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar