FETÖ'de Bugün

15 Temmuz’un rütbeli havacıları hakim karşısında

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yalova’daki Hava Harp Okulu öğrencilerini İstanbul’a sevk eden, aralarında eski Yalova Hava Meydan Komutanı ile kalkışma gecesi görev yapan helikopter pilotlarının da bulunduğu 10’u tutuklu 16 sanığın, 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli hapis cezalarına çarptırılması istemiyle yargılanmasına başlandı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya tutuklu sanıklar, dönemin Hava Meydan Komutanı Albay Metin Yıldırım ile burada görevli eski rütbeliler Kurmay Binbaşı Mehmet Gürler, Yüzbaşı Serdar Madran, Üsteğmen İsa Akar, teğmenler Sabri Çalışkan ve Faruk Şimşek, Astsubay Hasan Yıldırım, Kıdemli Başçavuş Alaettin Mercan ile Hava Harp Okulu Komutanlığında dönemin 5. Filo Komutanlığı’nda görevli helikopter pilotları üsteğmen Hasan Kaya, üsteğmen Tuncay Yıldırım ile 6 tutuksuz sanık ve avukatları hazır bulundu.

Duruşma, sanıkların kimlik tespiti ve yoklama işlemi ile başladı. Mahkeme Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, sanıklar hakkındaki suçlamalar ve iddianameye ilişkin açıklama yaptı. Açıklamanın ardından duruşma, tutuklu sanıkların savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

İstenen cezalar

İddianamede sanıkların, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede, ayrıca Tuncay Yıldırım ve Hasan Kaya’nın “terör örgütünün faaliyeti kapsamında cebir kullanarak kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle ve kamu görevi gereği elde bulundurulan araç ve gereçlerle gece vakti silahla ve birden fazla kişi tarafından iş yeri dokunulmazlığını ihlal” suçundan 3 yıldan 8’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Kaynak: AA

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar