Darbeler

FETÖ ve Hukuka Darbe

Son yıllarda FETÖ yargıdaki paralel yapılanması aracılığı ile birçok darbe girişiminde bulundu, birçok dosyayı kararttı ve sayısız kumpasa imza attı.

Son yıllarda FETÖ yargıdaki paralel yapılanması aracılığı ile birçok darbe girişiminde bulundu, birçok dosyayı kararttı ve sayısız kumpasa imza attı.

Yargıda irili ufaklı birçok usulsüzlük yapan FETÖ’nün yargıdaki yapılanması, organize operasyonlarına ilk kez -17 Mayıs 2006 tarihinde gerçekleştirilen Danıştay saldırısından sonra başlayan süreçte- Ergenekon davaları ile başlıyor. Ayrıca FETÖ, Balyoz (19 Haziran 2010), Askeri Casusluk ve Şantaj (10 Şubat 2011) gibi davalarla kendine muhalif olan bir çok kesimi, elde ettiği yargı gücüyle devre dışı bıraktı. 17-25 aralık, Selam ve Tevhid, KCK davaları gibi davalarla da siyasi iktidara defalarca kez darbe girişiminde bulundu.

Screenshot_14

Hakim FETÖ’nün yargıya nasıl sızdığını anlattı!

15 Temmuz’da darbe girişimi gerçekleştiren terör örgütü FETÖ’ye yönelik soruşturmalar kapsamında açıklamalarda bulunan Danıştay Tetkik Hakimi Ebubekir Başel,örgütün yargı içine nasıl sızdığını anlattı.

Fethullahçı terör örgütü (FETÖ-PDY)’ne yönelik soruşturmalar kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Danıştay Tetkik Hakimi Ebubekir Başel,örgütle nasıl tanıştığından örgüt yapılanmasına kadar bir çok önemli konuda açıklamalarda bulundu.

Başel, savcılığa verdiği ifadede, Fethullah Gülen’e mensup insanlarla Sivas Selçuk Anadolu Lisesinde tanıştığını, babasının mezar işçisi olduğunu, ailesinin maddi durumunun kötü olduğu için Sivas’ta pansiyonda kaldığını söyledi. Bu pansiyonun devlete ait ve parasız olduğunu dile getiren Başel, bu dönemde ışık evlerine gidip gelmeye başladığını belirterek,Bu evlerde bizi askeri okullara hazırlıyorlar ve yönlendiriyorlardı. Bu evlerde abi diye hitap ettiğimiz kişiler bulunuyordu. Bu kişiler bizden yaşça büyük üniversite öğrencileriydi. Bu evlere ders çalışmaya gidiyor, bazen de kalıyorduk. O dönem bu evlere gitmek bir ayrıcalıktı. Çok hoşumuza gidiyordu” diye konuştu.

Söz konusu evlerde Fetullah Gülen’in kitaplarını okuduklarını ve bazı kasetlerini dinlediklerini aktaran Başel, şöyle devam etti: “Ben askeri lise sınavlarına girmedim. Çünkü benim Akdeniz Ateşi hastalığım o dönemde de vardı. Atak geçirdiğim için o sınavlara girememiştim. Anadolu lisesine devam ettim ve 2001’de mezun oldum. Orta üçe kadar bu ışık evlerine devamlı olarak gittim. Ancak daha sonra sigara alışkanlığım olması nedeniyle evlerine gittiğimde benimle ilgilenmediler. Bir daha da çağırmayınca lise bitimine kadar bu evlere gitmedim. Devam ettiğim Sivas Anadolu Lisesinde Fetullah Gülen’e yakın ve sempati duyan çocuklar yoktu. Bu nedenle lise birden sona kadar bu şahıslarla irtibatım olmadı.

2001’e Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım. Ailemin maddi durumu kötü olduğu için Etimesgut’ta Yunus Emre isimli pansiyonda kalmaya başladım. Bu pansiyon Fetullah Gülen cemaatine yakın kişilerin kurduğu ve devam ettiği bir pansiyondur. Ben üniversite sınavlarına hazırlandığım zaman dershane olarak Sivas’ta bulunan Selçuk Fen Dershanesine devam ettim. Bu dershane de Fethullah Gülen cemaatine yakın bir dershaneydi. Bu dershaneyi burslu olarak kazanmıştım. Ankara Hukuk Fakültesini kazanınca dershane öğretmenleri beni o dönem yeni açılan kendilerine yakın Ankara Etimesgut’ta bulunan Yunus Emre pansiyonuna gönderdi. Daha doğrusu dershane öğretmenimiz beni önce Ankara Beşevler’de bulunan Saitbey yurduna gönderdi. Bu yurdun cemaatin toplama ve dağıtım yurdu olduğunu anladım. Bu yurda bizi dershanedeki biyoloji öğretmenimiz getirmişti. Birlikte Ankara’ya geldik. Benimle birlikte 4 öğrenci daha getirmişti.”

HSYK 1. Daire Başkanı Koç: FETÖ kendi amacı için yargı ve devlet gücünü kullandı.

zekeriya-öz.
FETÖ’cü savcı Zekeriya Öz

HSYK 1. Daire Başkanı Koç, FETÖ/PDY’nin kendi amaçları doğrultusunda yargının ve devletin gücünü kullandığını söyledi..

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı Halil Koç, son yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle yargıda büyük bir güven sorununun ortaya çıktığını belirtti.
“Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) kendi amaçları doğrultusunda yargı gücünü ve devletin gücünü kullandığını gördük” diyen Koç, “Bu, çok tehlikeli bir olaydı, olguydu. Dolayısıyla bu kesinlikle kabul edilmeyecek bir şeydi. Hiçbir devlet kendi içinde farklı bir grubun kendi gücünü kullanarak kendine karşı birtakım hareketler içine girmesini kabul edemez” şeklinde konuştu.
Halk nezdinde yargıya karşı güvensizlik sorununu oluşturan en büyük nedenin de bu yapı olduğuna işaret eden Koç, “Yargıyı birtakım kazanımlar elde etmek için bir araç olarak kullanmak isteyen bir grubun yaptığı uygulamalar, maalesef yargımızı bu hale getirdi. Halk nezdinde bu güven bunalımını oluşturdu” ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün yargı yapılanması ortaya çıktı

15 Temmuz’un ardından FETÖ’ye yönelik operasyonlar yoğun bir şekilde devam ederken örgütün yargı yapılanması ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Örgütün yargı yapılanmasına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulunan itirafçı hakim FETÖ’nün yargı yapılanmasını deşifre etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gelen itiraflar FETÖ’nün yargı yapılanmasını deşifre etti. Danıştay tetkik hakiminin itirafları örgütün yargıdaki yapılanmasına ilişkin çok önemli ipuçları verdi.

İtirafçı hakimin açıklamalarından başlıklar şöyle: Ekonomik olarak durumum kötüydü ve o dönemde çok cazip gelen cemaat evlerinde kaldım. Bu evlerde bizleri askeri okullara yönlendiriyordu.

Gülen’in kitapları okutuluyordu nasıl davranmamız gerektiği anlatıyordu. Bize abi diye tanıştırılan kişileri daha sonra yargı teşkilatında gördük. Takma isim kullanıyorlardı.

Evlerde kimin kalacağını bölge imamları karar veriyordu.Hem adli yargı hakimliği yapan ve Başbakanlıkta çalışan üç kişi var. Sınav soruları geliyordu. Sınavlara bu şekilde önceden hazırlanıyorduk. Ben yazılı sınavdan başarılı ile geçtim. Sonrasında referans gerekti ve orada yargı imamları devreye giriyordu. Bu şekilde yargıya atandım. Yargı yapılanması içinde her ay maaşın yüzde 10’unu örgüte veriyorduk. 2013 yılı itibariyle FETÖ’nün imamları Ak Parti’ye oy vermememiz gerektiğini söyledi. Büyük Birlik Partisine vermemiz söylendi.Yargı yapılanmasında haremlik selamlık bir yapılanma var. Gizlenmek için yeri geldiğinde içki içiyorlar.

Ekran Resmi 2016-07-25 16.22.23

Yargı çetesinin istifa oyunu

Yargıtay ve Danıştay’da yuvalanmış FETÖ mensupları, Yüksek Yargı’nın illegal oluşumlara karşı yeniden yapılandırılması öncesi, “Yargı ele geçiriliyor” iddiasıyla toplu istifaya hazırlandıkları ortaya çıktı. Yargı reformu paketi sonrası gruplar halinde toplantılar yapan FETÖ’cü Yargıtay ve Danıştay üyelerinin önümüzdeki günlerde istifa edeceği ifade edildi.

YüksekYargı’da yapılacak köklü değişiklikler FETÖ’cü yargıçları ürküttü. Yargıtay ve Danıştay’da yuvalanarak kendi kirli emellerini gerçekleştirmek için her türlü kumpası kuran FETÖ’cü yargı mensupları, Yüksek Yargı’nın yeniden yapılanması öncesi, “Yargı ele geçiriliyor” algısı oluşturmak için toplu istifa etmeye hazırlandıkları ortaya çıktı. Konuyla alakalı görüş bildiren hukukçular, Yüksek yargının yeniden yapılanmasının önem arzettiğini belirterek, “İstifalar yargı içerisindeki cuntanın açık delili olacaktır. Toplu istifa girişiminde bulunarak, yargı içerisindeki son kozlarını oynayacaklardır. Bu istifalar sonucu değiştirmeyecektir” şeklinde konuştular.

İşte FETÖ’nün Yargıdaki yapılanması

FETÖ/PDY’nin yargı yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan bir Danıştay hâkimi, ifadesinde örgüt evlerinde kaldığını,adli ve idari yargıda ‘T yapılanması’ olduğunu söyledi.

FETÖ/PDY’ci yapılanmanın darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp serbest bırakılan Danıştay Hâkimi E.’nin ifadesine  ulaştı.  Danıştay Tetkik Hakimi E. yargı içindeki görevlerini şöyle belirtti: ” ‘Hizmet hareketi’ olarak bizim konumuz bürokraside yeni bir durum yaratmak ve bunu engellemeye çalışan kişileri bertaraf etmektir. Bu harekete uygun olmayan kişilerin görevden alınması ve tekrar yeniden yargı yoluyla görevine dönmesi bu şekilde engelleniyordu. Görevden alınan ‘hizmet’ içindeyse ve hizmete yardım ediyorsa mutlaka bunun lehine karar çıkarılmasına çalışılıyordu. ” 

Danıştay Tetkik Hakimi E.’nin 20 sayfalık ifadesinden bazı önemli noktalar;

FETÖ İLE OKULDA TANIŞTIM: Gülen’e mensup insanlarla okul sırasında tanıştım. Işık evlerine gidip geliyordum. Bizi askeri okullara hazırlıyorlar ve yönlendiriyorlardı.

TOPLANMA YERİ: 2001 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Etimesgut’ta Gülen cemaatine yakın kişilerin kurduğu pansiyonda kalmaya başladım. Bu yurdun cemaatin toplanma ve dağıtım yurdu olduğunu anladım.

O3 İMAMLIĞI: Benim görevim evlere gelen askeri liselere hazırlanan lise öğrencilerine matematik dersi vermekti. O3 imamı, ortaokul öğrencilerini askeri okullara hazırlayan kişilere verilen isimdi.

İLK MAAŞIMI VERDİM: Hâkimlik stajını kazandıktan sonra ilk maaşımı abi olarak bildiğim İ.A.’ya verdim. İ.A. devre toplantılarımızı organize ediyordu. O da bana ilk maaşımın Gülen’e verileceğini söyledi.

‘AKP’YE ARTIK OY VERMEYİN’: 2014’te Danıştay Hâkimi oldum. ABD’deyken sohbet toplantılarında Gülen’den gelen notlar üzerine konu- şuluyordu. Gülen’in Türkiye’nin siyaseti ile ilgili belirttiği görüşlere inanıyordum, söylediklerini aynen yerine getirmeye çalışıyordum. Örneğin “AK Parti’ye artık oy vermeyin” dedi, biz o seçimde oy vermedik. Ailemi arayıp BBP’ye oy vermelerini telkin ettim.

‘T’ YAPILANMASI: Yargı teşkilatında yapılanma T1, T2, T3 ve T4 şeklinde sicile göre yapılı- yordu. O dönem 107000 sicillerden sonrakiler bizim gruptaydı. Biz T3 grubundaki kişileri tanı- mıyorduk. T4 grubu da birden çok grubun birleşmesinden olu- şuyordu. Her grupta kendi içinde 4-5 kişiden oluşurdu. Benim içinde bulunduğum T4 grubunda 4-5 kişi vardı. Ankara’da kaç tane T4 grubu olduğunu bilmiyorum. Yargı teşkilatında bir taşra, bir de devre yapılanması vardır. Devre yapılanmasında yazın 1 haftalık kamp yapılmaktadır. Sene içindeki düzenli görüşmeler de taşra yapılanması içinde yapılmaktadır. Bu ‘T’ ibaresi de taşra ifadesinden kaynaklanır.

YARGI İMAMI AVUKATTI: (“Bir yargı mensubu olarak hâkim olmayan sivil kişilerden emir almak nasıl bir duygu?” sorusuna) İ.A.’ya idari davalarında talimatları kimin getirdi- ğini bilemiyorum. Ancak İ.A. sohbetlerde, “Ahmet C. Abi bunu dedi, Amerika’ya gitti, bunu istedi” falan diyordu.

‘HERKESE 1 KİŞİ ZİMMET’

“Cemaatten olmayıp sempati besleyenlerle ilişkiye geçiliyordu. Bu insanlar bizlere zimmetleniyordu. 2010 sonrası bana Danıştay Hâkimi G. zimmetlenmişti. Bizim konunumuz, bürokraside yeni bir durum yaratmak ve bunu engellemeye çalışan kişileri bertaraf etmektir.

BLOK OY KULLANDIK: 2010 HSYK seçimlerinde S.R. benim bağlı bulunduğum T4 grubundan Ahmet Berberoğlu (HSYK üyesi/ tutuklandı), Birol Erdem (Eski Adalet Bakanlığı müsteşarı) ve Resul Yıldırım’a (eski HSYK üyesi) blok oy verilmesini istedi. Tüm hizmet hareketi mensupları Ahmet Berberoğlu, Birol Erdem ve Resul Yıldırım’a blok şeklinde oy verdi.

‘İÇKİ İÇEBİLİRSİNİZ’: 2010 HSYK seçimlerinden önce bazı abilerin gizlenmek için içki içilebileceğini belirttiğini biliyorum. Bu nedenle o dönem hizmet hareketinde bulunan hâkimlerin içki içtiklerini biliyorum. Hatta murakıp olan R.K., ‘Cumaya gitmeyin, kendinizi gizleyin’ diyordu.”

Ekran Resmi 2016-07-25 16.55.54

HSYK, FETÖ üyesi hakim ve savcılar için toplandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, silahlı terör örgütü FETÖ üyesi hakim ve savcılar hakkında en ağır tedbiri almak üzere toplandı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), silahlı terör örgütü FETÖ üyesi hakim ve savcılar hakkında, disiplin yönünden en ağır tedbirler için toplandı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul ve Ankara’daki darbe girişiminin ardından, yargı içinde silahlı terör örgütü FETÖ üyesi olduğu belirlenen hakim ve savcıların durumu ele alınacak.

Ekran Resmi 2016-07-25 17.34.33

Yargıdaki paralel yapıya HSYK darbesi

HSYK’nın yaz kararnamesiyle 2224 hakim ve savcının görev yeri değişti. Adana MİT TIR’larının durdurulması talimatını veren 3 savcının da görev yeri değiştirildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Yaz kararnamesi ile paralel yapının yargı ayağına büyük bir darbe vuruldu. 204 Başsavcı, başsavcı vekili, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve Asliye Ceza Başsavcısının yetkileri alındı. Adalet Bakanlığı’ndaki 64 savcı ve tetkik hakimi ile yine bakanlıkta görevlendirilen 66 genel müdür, genel müdür yardımcısı ve daire başkanı da asli görev yerlerine gönderildi. İdari yargıda ise 296 hakim ve savcının görev yeri değişti. 2 bin 224 hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi ile Eylül ayı başında yapılacak HSYK üyeliği için de kritik önem taşıyor.

Kaynaklar:

Ülke – Hakim FETÖ’nün yargıya nasıl sızdığını anlattı

Ahaber – HSYK 1. daire başkanı Koç: FETÖ kendi amacı için yargı ve devlet gücünü kullandı

Sabah – Fetö’nün yargı yapılanması ortaya çıktı

Yeni Akit – Yargı çetesinin istifa oyunu

Haberturk – İşte Fetö’nün yargıdaki yapılanması

AA – HSYK, FETÖ üyesi hakim ve savcılar için toplandı

Star – Yargıdaki paralel yapıya HSYK darbesi

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin