Darbeler

Darbe Teşebbüsünden Haberdar FETÖ’cüler

Darbenin öncesinde, FETÖ'ye mensup olduğu bilinen bazı kişilerin darbenin sinyalini veren paylaşımlarda bulundu.

FETÖ’cüler darbeden yıllar, aylar ve günler öncesine kadar Temmuz’u ve hatta 15 Temmuz’u işaret ederek darbenin sinyalini verdiler. Bunların aralarında Emre Uslu ve Tuncay Opçin gibi FETÖ’nün meşhur üyeleri de mevcut.

Bunlardan en dikkat çekeni, FETÖ’ye bir çok övgüsü bulunan Tuncay Opçin’nin darbeden iki gün önce attığı tweet. Opçin tweetinde Erdoğan’ı kast ederek “Yatakta basıp, şafakta asacaklar” diyor. Tarih 14 Temmuz 2016, yani darbeden ve Erdoğan’a suikast girişiminden bir gün önce. Bu tweet FETÖ mensuplarunun darbeden haberdar olduğunun bir delili.

Screenshot_10

Yine Fethullahçı Terör Örgütünün bir başka meşhur üyesi firari Emre Uslu, kedisine Eylül 2015’de yöneltilen “ne zaman ülkeye döneceksin?” sorusuna “Temmuz 2016” şeklinde cevap veriyor. 2016 Temmuz’unda FETÖ mensuplarının dönebileceği bir Türkiye olacağını herhalde haberdar olduğu darbeye güvenerek söyledi.

Screenshot_9

Emre Uslu başka bir paylaşımında da 22 Temmuz ve 12 Ağustos 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek bir konser için takipçilerinden bilet istiyor. Yine o tarih aralığında İstanbul’da olacağına inancı haberdar olduğu 15 Temmuz darbe girişimine güveninden.

Screenshot_11

FETÖ üyeliği ortaya çıkan ve tutuklanan bir başka hesap da “Analizi Harbiyeli” kullanıcı adı ile twitter’da paylaşımlarda bulunan kişi. Analizi Harbiyeli Haziran 2016’da attığı bir tweette 2 ay içinde gerçekleşecek bir yönetim ve politika değişikliğinden bahsediyor.

Screenshot_3

Aynı hesap 15 Temmuz sabahı şu tweeti atarak yönetim değişikliği hakkında çok emin paylaşımlarda bulunuyor.

Screenshot_2

Analizi Harbiyeli, ifşa olan DM konuşmalarında kendisine “Bunlardan nasıl emin konuşuyorsunuz?” sorusunu yönelten bir takipçisine “Bir hafta sonra bu soruyu yeniden sor.” cevabını vererek darbenin tam tarihini bile isabetli şekilde söylüyor.

Screenshot_7

Ve bir başka paylaşımında da kendisinin sıkı yönetim komutanı yapıldığını söyleyerek darbeyi açık açık sahipleniyor.

Screenshot_8

Darbe girişimi ardından yapılan tutuklamalarda bu hesabın sahibinin darbeye bizzat iştirak etmiş Jandarma Kurmay Albay Ömer Kulaç olduğu ortaya çıkıyor.

ömerk

ömerk2

Bir başka twitter kullanıcısı da Haziran ayında direk olarak 15 Temmuz 2016 tarihini darbe tarihi olarak belirtiyor. Sahte profil olarak twitterda bulunan bu kişi FETÖ ağının açtığı hesaplardan biri.

Screenshot_1

FETÖ üyeliğinden aranan akademisyen Osman Özsoy Haziran ayında katıldığı bir televizyon programında “Bu süreçte keşke öğretmen olacağıma bir Albay olsaydım” dedikten sonra “Çok güzel günler geliyor, bir ay daha sabredin” diyerek bir yönetim değişikliği olacağına ısrarla işaret ediyor. Söz konusu konuşmayı yaptığı videoyu Youtube’dan izlemek için tıklayın.

Screenshot_13

Darbe öncesinde FETÖ’cülerin darbeden haberdar olduğunu gösteren bir işaret de FETÖ’nün meşhur dergisi Sızıntı dergisinin Mayıs ayı kapağı. Kapakta askeri kamuflaj giymiş bir kol, kanlı bir odadan aydınlık bir bahçeye açılan kapıyı açıyor. Darbenin sembolize eden kapağın üzerinde “Aç kapıyı, haber var, ötenin ötesinden! Dudaklarda şarkılar, kurtuluş bestesinden” şeklinde bir şiir mevcut.

sızıntımay

Yine Sızıntı dergisinin Haziran ayı kapağı da gelecek darbe hakkında ipucu içeriyor. FETÖ’cü hava subaylarının darbedeki etkinliği düşünülürse, gökten gelip yaşlı gözleri silecek bir el ile 15 Temmuz 2016 darbe girişimini işaret ettikleri net şekilde görülüyor.

sızıntıhaz

Sızıntı Dergisinden bir başka işaret de Haziran ayı sayısındaki ekten. Beton duvarların arasından açacak çiçeğin darbeden sonra cezaevlerinden çıkacak FETÖ’cüler olduğu söyleniyor.

sızıntıhaz2

Darbe öncesi FETÖ’nün haberdar olduğunu gösteren bir başka ayrıntı da, darbe gününden tam olarak 9 ay 10 gün önce, 5 Ekim 2015’de yayınlanan FETÖ gazetesi Zaman’ın bir reklam filmi. Reklam filmi önce göklerden şehri gösteriyor ve siren sesleri duyuluyor. Ardından bir bebeğin gülüşü ekrana geliyor. Siren sesleri kısmı darbeyi, bebeğin gülüşü ise yeniden kuruluşu canlandırıyor ve tam olarak 9 ay 10 gün sonra darbenin gerçekleşmesi örgütün darbeyi ne kadar süre önceden planladığının bir belgesi.

zaman

 Bunlar gibi bir çok örnek hem sosyal medya platformlarında hem de internette mevcut.

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin