Cinayetler

Turgut Özal Cinayeti

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 1993'teki cenaze töreninden bir kare
Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın suikastla öldürülmüş olabileceği ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Kemal Çetin ve Özal'ın zehirlenmesine ilişkin raporu hazırlayan Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce'nin Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olduklarının ortaya çıkması, Özal'ın ölümünde FETÖ ihtimalini gündeme getirdi.

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın suikastla öldürülmüş olabileceği ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Kemal Çetin ve Özal’ın zehirlenmesine ilişkin raporu hazırlayan Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce’nin Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olduklarının ortaya çıkması, Özal’ın ölümünde FETÖ parmağını gündeme getirdi.

Özal’ın Ölümüyle İlgili Gizemli Not

Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili araştırma yapan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) oldukça gizemli bir nota ulaştı. 1998 yılında Semra Özal’a gönderilen notta şöyle yazıyordu: “Turgut Özal’ı ilaçla öldürdüler. Katili Azerbaycan’da. İsmi Hasan Alioğlu”

DDK’nın hazırladığı rapora göre, Semra Özal’ın İstanbul Sarıyer’deki evine giden Azeri bir kişi Semra Hanım ile görüşmek istedi. Fakat Semra Özal o sırada evde değildi. Bunun üzerine gizemli Azeri, Semra Özal’a iletilmesi için bir not bıraktı. O notta, “Turgut Özal’ı Glikonorinaid adlı ilaçla öldürdüler. Katili Azerbaycan’da. İsmi Hasan Alioğlu” yazıyordu. Purnovruz, notta kendi adını ve İstanbul’da kaldığı oteli de belirtti, yazıyı “Erciyes Otel, Beyazıt. Şehriyar Purnovruz, 5179185” bilgileriyle bitirdi. Semra Özal, Purnovruz’a ulaşmak için korumasını otele gönderdi. Ancak otelde kimse yoktu. Araştırmada Purnovruz’un, Türkiye’ye resmi yollarla girmediği belirlendi. Purnovruz’un geldiği 34 TC 245 plakalı araca ve sürücüsüne de ulaşılamadı.

turgut-ozal

Gizemli Nokttaki Katil Öldürülmüş

Semra Özal, eşi Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında verdiği ifadede, 15 yıl önce kendisine ulaştırılan ve içinde “Turgut Özal’ı öldürdüler, katili Azerbaycan’da. İsmi Hasan Alioğlu’dur” diye yazılı notu da teslim ettiği öğrenildi. Notta ismi geçen Hasan Alioğlu Kandilci ise evinde ölü bulundu.

59482_b
Turgut Özal’ın eşi Semra Özal

Zehir Var, Zehirlenme Yok

Doç. Dr. Haluk İnce’nin Başkanı olduğu Adli Tıp Kurumu, 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenmediği kanaatine vardı. Adli Tıp Birinci İhtisas Kurulu, Turgut Özal’ın naşından alınan örnekler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bulunan maddelerin zehirlenmeye yol açacak dozda olmadığını tespit etti.

adli

Adli Tıp Başkanı Haluk İnce Görevden Alındı

Özal’a yapılan otopsiden sonra “Zehir var, zehirlenme yok” açıklaması yaparak dikkatleri üzerine toplayan Doç. Dr. Haluk İnce, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı görevinden alındı. Haluk İnce, Özal ile ilgili raporun oyçokluğu ile çıktığını söylemesine rağmen, Adli Tıp Kurumu raporun oybirliği ile alındığını duyurmuştu.

doc-dr-haluk-ince
Adli Tıp Kurumu eski başkanı Haluk İnce

Özal Soruşturmasının Savcısı Kemal Çetin

Kemal Çetin, 12 Eylül davası ve Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin davaları açtı. Çetin ayrıca 28 Şubat davasında da duruşma savcısı olarak görev yaptı.

2016-08-10 15_48_44-091020152326482278632_3 - Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi
Savcı Kemal Çetin

Savcı 3 Klasör Bilgiyi İmha Etmiş

Savcı Kemal Çetin’in Özal’ın öldürülmesine ilişkin soruşturma devam ederken, aralarında Semra Özal ve Ahmet Özal’ın bilgilerinin de bulunduğu 3 klasörlük teknik ve iletişim tespit bilgilerini imha ettiği öğrenildi. Üstelik imha işlemine tutanaklarda da yer verilmişti.

ImageHandler

Savcı, Özal’ın Eşini ve Oğlunu da Dinlemiş

Savcı Kemal Çetin, Turgut Özal’ın eşi Semra Özal ve oğlu Ahmet Özal’ı, şüpheli sıfatıyla 2 yıl boyunca 19 kez dinlemiş.

ahmet-özal-semra-özal
Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal Semra Özal ile birlikte

Savcı Kemal Çetin’e FETÖ İncelemesi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kamuoyu tarafından dikkatle takip edilen soruşturma ve davalarda yaşanan tıkanıklığın sebebini araştırdı. FETÖ’nün karartma timine ulaşan HSYK, Turgut Özal ve 28 Şubat soruşturmalarını savcı Kemal Çetin’in kilitlediğini tespit etti. FETÖ’cü Kemal Çetin hakkında inceleme başlatıldı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gözaltına alındı.

yargi-karari

‘Zehir Var, Zehirlenme Yok’ Diyen Haluk İnce FETÖ’cü Çıktı

Adli Tıp Kurumu Eski Başkanı Haluk İnce, ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ isimli belgede Dursun Çiçek’e kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. FETÖ’nün talimatları doğrultusunda gerçeğe aykırı bilirkişilik yapan Haluk İnce tutuklandı.

Özal’ın Ölümünde FETÖ Şüphesi

Babası Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürülmesinde FETÖ’den şüphelenen Ahmet Özal, “Rahmetlinin mezarı açıldıktan sonra Adli Tıp Başkanı FETÖ’cü olduğu için görevden alındı, tutuklandı.” diye konuştu.

ahmet-ozal-veryansin-etti-iki-ev-icin-mi-28861
Ahmet Özal

FETÖ Özal’a Beddua Etmiş

FETÖ’cü gazeteci Faruk Mercan, “Fethullah Gülen” isimli kitabında, Ağustos 1991’de Sızıntı Dergisi’nde elebaşı Fethullah Gülen’in kaleme aldığı ‘Milletin yolunu kesen kanlı kabus’ yazısını Özal’ın üzerine alındığını belirtti.

Elebaşı Gülen’in yazısında Özal’a hakkında “Sen karanlık düşüncelerin esiri, iki de bir zamanın çıkmazına düşen ve elli defa burnunu yerlere sürtmeden kendine gelmeyen içi geçmiş ruh.! Sürekli ufuksuz.! Bilinmezlere yelken açan sarhoş ve şaşkın kaptan.! Diyelim ki, bir-iki adım öteden habersiz yaşıyorsun-rakip tanımayan ve herkese tepeden bakan halinden utan!” sözleri dikkat çekerken, ölümünden 2 yıl önce yazılan makalede “Şimdi istersen uyu; çünkü bundan sonra kopacak kıyamet senin kıyametin olacaktır! Evet, yakın bir gelecekte sen, sırtında bir kambur gibi târihî mes’ûliyetlerin, derdest edilip tarihleşeceğin gayyaya götürülürken, senin ihmaline, senin iğfaline, senin hıyanetine uğramış, bütün ihmalzedelerin, bütün iğfalzedelerin, bütün hıyanetzedelerin kahredici bakışları, çıldırtan çığlıkları ve arş-ı adaleti ihtizaza getiren tazallümleriyle, ölüp ölüp dirilecek ve “keşke, ben de toprak olsaydım” deyip inleyeceksin..!” ifadeleriyle beddua etmesi dikkat çekiyor.

ozal1

Özal Döneminin Sağlık Bakanı FETÖ’ye İşaret Etti

Özal döneminin Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Özal’ın ölümünde FETÖ’nün olabileceğini söyledi. Şıvgın; “Rahmetli Özal’ın vefatından birkaç gün sonra Şerif Ali Tekalan ile karşılaştım. Onunla konuşuyoruz, ben üzüntülerimi anlatıyorum, ‘Kafasında büyük projeler vardı, çok büyük şeyler yapacaktı Türkiye için’ dedim. Tekalan bana, ‘Sayın bakan sen ne diyorsun ya, iyi ki öldü yapacak bir şeyi kalmamıştı ki’ dedi. ‘Şerif Ali sen ne diyorsun, alacağınızı aldınız o yüzden mi söylüyorsun yoksa samimi kanaatin mi bu’ dedim. Şimdi bu olaylarla bağdaştırınca demek ki niyetleri buymuş. Bana sonra benzer cümleleri Fethullah Gülen de söyledi diye belirttiler. O yüzden Özal’ın ölümünde de bunlar olabilir, savcıların araştırması lazım.” şeklinde konuştu.

halil-sivgin_378655
Turgut Özal döneminin Sağlık Bakanı Halil Şıvgın

Kaynaklar:

Sabah – Özal’ın Ölümüyle İlgili Gizemli Not

Timeturk – Gizemli Nokttaki Katil Öldürülmüş

A Haber – Zehir Var, Zehirlenme Yok

Hürriyet – Adli Tıp Başkanı Haluk İnce Görevden Alındı

Sabah – Savcı 3 Klasör Bilgiyi İmha Etmiş

Hürriyet – Savcı, Özal’ın Eşini ve Oğlunu da Dinlemiş

Akşam – Savcı Kemal Çetin’e FETÖ İncelemesi

Habertürk – ‘Zehir Var, Zehirlenme Yok’ Diyen Haluk İnce FETÖ’cü Çıktı

Sabah – Özal’ın Ölümünde FETÖ Şüphesi

OdaTV – FETÖ Özal’a Beddua Etmiş

Habertürk – Özal Döneminin Sağlık Bakanı FETÖ’ye İşaret Etti

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin